Acil yardım ve afet yönetimi bölümü öğrencilerinin afette engelli ve yaşlı sağlığı hakkındaki farkındalıkları
awareness of the department of emergency aıd and disaster management students about health of the disabled and the elderly
  1. Tez No: 823485
  2. Yazar: GÜLCE SALİHA ELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Beklenmedik zamanda meydana gelen can ve mal kaybına neden olan, imkanların yetersiz kaldığı ve toplumu olumsuz etkileyen doğal ve insan kökenli olaylar afet olarak adlandırılır. Bu araştırma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencilerinin afette engelli ve yaşlı sağlığı hakkında farkındalık düzeylerinin tespitini kapsamaktadır. Türkiye'de daha önceki dönemlerde yaşlı ve engelli bireylerin afetten korunma ve afet anında ne yapmaları gerektiği konusunda pek çok çalışma yapılmış ve bu konuda yeterli farkındalığa sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Afet öncesi, sırası ve sonrasında görev alacak olan bireylerin ve sivil toplum kuruluşlarının da kırılgan kesim olan engelli ve yaşlı bireyler için farklı önlemler almaları ve bu konuda daha gelişmiş düzeye sahip olmaları öne sürülmüştür. Ancak ileride sivil toplum kuruluşları gibi afet anında görev alan diğer kurumlarda çalışacak AYAY öğrencilerinin bu konu hakkındaki farkındalıkları ile ilgili bir araştırma bulunmamaktadır. Bireylerin bu konuda yetersiz olması ileride sahada çalışması durumunda verecekleri eğitimlerinde ve müdahalelerinde eksiklere yol açabilir. Unutulmamalıdır ki engelli ve yaşlı bireylerin ve afet anında bu kesime müdahale edecek bireylerin yeterli farkındalığa sahip olmamaları zarar görebilirliği arttırır. Buna yönelik olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerine afette engelli sağlığı hakkında 15, afette yaşlı sağlığı hakkında 15 olmak üzere toplamda 30 soruluk bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında öğrencilerin büyük bölümünün bu konuda yeterli farkındalığa sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural andman-madeevents that occurunexpectedly, causeloss of life andproperty, insufficientopportunitiesandnegativelyaffectthesocietyarecalleddisasters. Thisresearchcoversthedetermination of theawarenesslevels of Çanakkale Onsekiz Mart UniversityEmergencyAidandDisaster Management studentsaboutthehealth of thedisabledandelderly in disasters. InTurkey, manystudieshavebeencarriedout on theprotection of elderlyanddisabledindividualsfromdisastersandwhat they should do in case of disaster, and it has beendeterminedthat they do not haveenoughinformation on thissubject. It has beensuggestedthatindividualsandnon-governmentalorganizationswhowilltakechargebeforeandafterthedisastershouldalsotakedifferentmeasuresforthedisabledandelderlypeople, whoarevulnerablegroups, andhave a moreadvancedlevel in thisregard. However, there is noresearch on theawareness of EmergencyAidandDisaster Management studentswhowillwork in otherinstitutions, such as non-governmentalorganizations, on thisissue. Inadequacy of individuals in thisregardmayleadtodeficiencies in theirtrainingandinterventions in case they work in thefield in thefuture. Itshould not be forgottenthatthefactthatthedisabledandelderlyindividualsandindividualswhowillintervene in this segment in theevent of a disaster do not havesufficientinformationincreasesvulnerability. Forthispurpose, a questionnaire of 30 questions in total, 15 aboutdisabledhealth in disasterand 15 aboutelderlyhealth in disaster, wasappliedtothestudents of Çanakkale Onsekiz Mart UniversityEmergencyAidandDisaster Management Department. Intheresults of thestudy, it wasdeterminedthatmost of thestudentsdid not havesufficientawareness on thisissue.