Faz dağılım parametrelerinin düşük soğuk deformasyon ve yeniden kristalleşme özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 29976
  2. Yazar: SELMAN ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada labaratuvar boyutlu yarı sürekli direk çil döküm metoduyla Üretilmiş aşırı doymuş ince tane yapılı bir Al- 360. 3Fe alaşım ingotu kullanılmıştır. Homo jenizasyon parametreleri C sıcaklık ve süre} değiştirilerek partikül boyutu, partiküller arası mesafe ve katı çözelti halindeki alaşım elementi içeriği farklı değerlerde elde edilmiştir. Çalışmada dikdörtgen kama şekilli deforme edilmiş-ısıl işlem görmüş numuneler, 500°C de 1 saat nihai tavlandıktan sonra, sıfır ile 36 25 deformasyon gradyanı verecek şekilde soğuk haddelenmiştir. Homojenizasyon sıcaklık ve süresinin artması, partikül boyutu ve partiküller arası mesafeyi arttırmakta, rekristalizasyonu başlatmak için gerekli olan kritik deformasyonu azaltmakta olduğu ve böylece kritik deforme edilmiş malzemenin tavlama işleminden sonra tanelerinin aşırı bir kabalaşma gösterdiği bulunmuştur. Eğer dövme kalıbının veya dizayn edilen profilin akis paterni bilinirse, homojenizasyon değişkenleri ve termo-mekanik işlem rotasının optimizasyonuyla, kritik bölgedeki deformasyonlardan kaçınmanın mümkün olabileceği görülmüştür. viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an Al-%0.3Fe alloy ingot was casted by using laboratuary scale semi -continuous direct-chill casting method which produced finer structure with a super saturated matrix. By chancing homogenisation parameters (temperature and time), different values of particle size, inter- particles spacing and constants of alloy elements in solid solution were obtained. The influence low deformation- annealling properties (i.e. critical strain, and max. grain size) were investigated. Rectangular wedge shaped strain-anneal ling specimens were cold rolled which gave a strain graident ranging from 0 to %25 and after annealling at 500 C temperature for 1 hour the structures were assessed. It was found that increases in homogenisation time and temperature increase the particle size and spacing and thus reduce critical strain needed to trigger recrystallation and hence lead to accurance of much coarses grains which develops after annealling of critically strained meterial. It has been shown that if flow pattern in designed profile or hammering die is known, it is possible to avoid from the critical range of strain by optimising the homogenisation variables and thermo-mechanical processing route. ix