Tokat ili Erbaa ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve optimal işletme organizasyonlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 29977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ESENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ABSTRAKT Bu araştırma Tokat İli Erbaa İlçesinde tarım işletmelerinin optimal organizasyonu ve yeterli tarımsal geliri verebilecek asgari işletme büyüklüğünü saptamak amacıyla 1991 yılında 88 işletmede yapılmıştır. Araştırmada verilerin saptanmasında anket yöntemi, işletmelerin planlanmasında doğrusal programlama yöntemi kullanılmıştır. Planlama sonuçlarına göre optimal organizasyonlarla halihazır organizasyonlara nazaran birinci grup işletmelerde % 56.86, ikinci grup işletmelerde % 47. 46, üçüncü grup işletmelerde % 51 oranında brüt kar artışı sağlanmıştır. Kredi kullanma durumunda birinci grup işletmelerde % 68.52, ikinci grup işletmelerde % 72.69, üçüncü grup işletmelerde % 60.49 oranında artış olabileceği saptanmıştır. Bir çiftçi ailesi için yeterli tarımsal geliri verebilecek işletme büyüklüğü -39.49 dekar olarak bulunmuştur. 39.49 dekar arazinin 20.15 dekarı sulu, 19.34 dekarı kuru tarla arazisidir. ABSTRACT This research was held on 88 farms to determine the minimum farm size that would provide sufficiest income and also to achieved optimal farm organisation at the year 1991. Data were collected acording to inquiry method and farm planning was achieved by linear programming method.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu araştırma Tokat İli Erbaa İlçesinde tarım işletmelerinin optimal organizasyonu ve yeterli tarımsal geliri verebilecek asgari işletme büyüklüğünü saptamak amacıyla 1991 yılında 88 işletmede yapılmıştır. Araştırmada verilerin saptanmasında anket yöntemi, işletmelerin planlanmasında doğrusal programlama yöntemi kullanılmıştır. Planlama sonuçlarına göre optimal organizasyonlarla halihazır organizasyonlara nazaran birinci grup işletmelerde % 56.86, ikinci grup işletmelerde % 47. 46, üçüncü grup işletmelerde % 51 oranında brüt kar artışı sağlanmıştır. Kredi kullanma durumunda birinci grup işletmelerde % 68.52, ikinci grup işletmelerde % 72.69, üçüncü grup işletmelerde % 60.49 oranında artış olabileceği saptanmıştır. Bir çiftçi ailesi için yeterli tarımsal geliri verebilecek işletme büyüklüğü -39.49 dekar olarak bulunmuştur. 39.49 dekar arazinin 20.15 dekarı sulu, 19.34 dekarı kuru tarla arazisidir. ABSTRACT This research was held on 88 farms to determine the minimum farm size that would provide sufficiest income and also to achieved optimal farm organisation at the year 1991. Data were collected acording to inquiry method and farm planning was achieved by linear programming method.Acording to results of planning 56.86 %, 47.46 %, and 51 %, gross profit increase seemed possible in the farms that take place in the first, second and third groups respectively by an optimal organisation. It is found that 68.52 % increase in total gross-margin will be possible in the first group while this increase is 72.69 % for third and 60.49 % for the last group to give on credit to state. The farm size which would provide sufficient income for a farmer family was determined as 39.49 dec, 20.15 dec. of this optimal size was irrigated 19.34 dec. was dry land.