Neurosecretory cells in the buccal ganglia of Helix pomatia
Helix pomatia'nın buccal gangliyonundaki nöroseksiyon hücreleri
  1. Tez No: 29975
  2. Yazar: SERPİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZ HELIX POMATIA'NIN BUCCAL GANGLIYONÜNDAKI NÖROSEKSYON HÜCRELERİ Serpil, Aydın Yüksek Lisans Tezi, Feri Bilimleri Eğitimi Bölümü Tez yöneticisi: Doç. Dr. Emine Bayraktaroğlu Ocak, 1993, 88 sayfa. Bu çalışma. Helix pomatia 'nın buccal gangliyonundaki Nörosekresyon hücrelerinin Paraldehid fuksin (PAF) ve Alcian Blue / Alcian Yellow (AB/AY) methodları ile ışık mikroskobunda yapılan detaylı çalışmaları içerir. Varlıkları önceden rapor edilmemiş iki tip nörosekresyon hücresi, açık yeşil ve koyu yeşil hücreler, bu çalışmada tanımlanmıştır. Bu hücrelerin yerleşim ve dağılım haritası seri kesitler ile belirlenmiştir. Bu hücreler buccal gangliyonunun lateral ve median loblarında oldukça sınırlı bir dağılım gösterirler, üzerinde çalışılan, bu iki tip vinörosekresyon hücresi nörohemal alanı oluşturan nöral lamellaya direk temas halindedirler. Bu fikir nöral lamellaya bitişik olan hücrelerde temas yerinde boyanmış sekresyon maddesinin özellikle toplanmasından kaynaklandı. Helix 'de sekresyon maddesine soma] salınımı ve salınım yerlerinin önemi tartışılmıştır. Ayrıca, belirlenen bir tip nörosekresyon hücreside ultrastrüktürel olarak çalışılmıştır. Bağ dokusunda nöral lamellaya girmiş ince sitoplazraik uzantılarda elektron mikroskopu ile tesbit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Buccal gangliyonu, Helix pomatia, nörosekresyon, nörosekresyon hücresi, AB/AY tekniği, yumuşakçalar. Anabilim Dalı Sayısal kodu : 222.13.01 vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NEUROSECRETORY CELLS IN THE BUCCAL GANGLIA OF HELTX POMAT I A AYDIN, Serpil M. S. in. Science Education Supervisor, Assoc. Prof. Dr. Emine Bayraktaroghı January, 1993, 89 Pages. The present work herein covers detailed LM studies of Neurosecretory cells by using the Paraldehyde fuchsin (PAP) staining method and the Alcian Blue / Alcian Yellow (AB/AY) histochemical technique in the buccal ganglia of Helix pomatia. Two types of Neurosecretory cells, Light green cells and Dark green cells, which had not been reported previously, were identified. Localization and distribution of these cells were mapped from serial sections. They have a rather restricted distribution in the Lateral lobe and Median lobe of the buccal ganglia. Two types of Neurosecretory cells investigated make direct contact with the neural lamella which may constitute neurohaemal ivcomplex. This suggestion was derived from the specific accumulation of stained secretory products in the perikarya abutting to the neural lamella at the site of contact. In Helix, the significance of release areas and the role of somal release of secretory products have been discussed. In addition, one type of identified Neurosecretory cells has been studied ultrastructurally. Fine cytoplasmic processes penetrating into the neural lamella were also detected in the connective tissue under electron microscope. Key words : Helix pomat i a, buccal ganglia, neurosecretion neurosecretory cells, Molluscs, AB/AY technique. Science code : 222.13.01