Yüksek pH içeriğine sahip topraklarda kükürt uygulamalarının domates bitkisinin (Lycopersicon esculentum L.) verim ve bazı kalite unsurları üzerine etkisi
The effect of sulphur applications on yield and some quality charecteristic of tomato (Lycopersicon esculentum L.) in alcaline comditions.
  1. Tez No: 299769
  2. Yazar: ALPASLAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma da Erzincan ilinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan domates bitkisinin verimi ile bazı kalite özellikleri üzerine kükürt uygulamalarının etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma 2009?2010 yıllarında sera ve tarla çalışması şeklinde tam şansa bağlı deneme desenine göre doğal koşullar altında ve açık ortamda yürütülmüştür. 2009 yılı saksı denemeleri ve 2010 yılı arazi çalışması olmak üzere iki yıl olarak planlanan çalışmada; 2009 yılı içerisinde toprak örnekleri alınarak 200 kg/ha, 400kg/ha, 600 kg/ha, 800 kg/ha, 1000kg/ha, 1200 kg/ha, 1400 kg/ha, 1600 kg/ha, 1800 kg/ha dozlarında kükürt, 3 kg toprak içeren saksılara uygulanmış ve açık ortamda 5 aylık inkibasyon sürecine maruz bırakılmıştır. Uygulanan dozların etkisini ölçmek için her ayın üçüncü haftası toprakların pH ve elektriksel iletkenlik analizleri yapılmış ve inkibasyon süresi boyunca elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları ve toprakların kimyasal içerikleri de dikkate alınarak 2009 yılının Ekim ayında arazi şartlarında oluşturulan parsellere kükürt uygulamaları yapılmış, fide dikiminin yapılacağı Mayıs ayına (2010) kadar arazi koşullarında oluşturulan parseller de kükürt inkübasyona maruz bırakılmıştır. 2010 yılı Mayıs ayı içerisinde domates fideleri arazi koşullarında hazırlanan parsellere dikilmiş, Temmuz Ayının ilk haftası hasada başlanmıştır. Ekim ayının son haftasına kadar yaklaşık 4 ay hasat devam etmiştir. Her hasat sonunda verim ve ilgili parametreler kayıt altına alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde kükürt uygulamalarının toprak pH'sı, EC ve bitki verim ve bazı kalite unsurları üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli olmuştur. Bu etki toprak pH'sında kontrol parseline göre %9.9 oranında bir azalma, E.C. değerinde ise %227 oranında bir artış düzeyinde gerçekleşmiştir. Artan dozlarda kükürt uygulamalarına bağlı olarak domates bitkisinin N, P, K, Ca, Mg, S, Mn, Zn ve Cu içeriklerinde artışlar elde edilirken, domates veriminde ise kontrole göre en yüksek verim artışı (%21,9) yine 1800 kg/ha S uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed that yeild and some quality features of tomatos plant grown extensively in Erzincan province are improved by being based on sulphur application. In the province, at the lands grown densely tomatos, high pH and lime problem and lack of plant nutrition elements stemmed from this problem have caused loss of yeild significantly in tomatos grown. Negative effects resulted from this high pH and lime have been targetted to be got rid of by being made use of both plant nutrients and chemical features of sulphur, one of the macro necessary elements.Project was commenced in 2009. The study was planned as pot experiments in first year and land trials in second year. 20 kg/da,40 kg/da,60 kg/da,80 kg/da,100 kg/da,120 kg/da,140 kg/da,160 kg/da and 180kg/da doses of sulphur were applied by being taken soil samples in 2009. Then the pots were subjected to incubation. To measure effects of the doses, the soil pH and E.İ. analizes were made in third week of the per month, and data acquired during the period of the incubation was recorded. In winter sulpur was applied to the parcels constituted in the land conditions by being taken into consideration of analyze results and chemical contents of the soil. Therefore, in the parcels constituted in the land conditions, sulphur was incubated until may which seedling planting would be made. In the may 2010, tomato seedlings were planted as three replications to parcels constituted in land conditions according to randomized block design. In first week of August, harvest was begun and countinued until last week of October.At the end of harvesting, yeild and relevant prameters were recorded.When the results obtained were evaluated, in the soil implemented sulphur, the pH was reduced and increases in E.C. value were determined. The applications sulphur into soil caused the receiving Makro and Micro nutrients of plant as well as positive effects on yeild and yeild componenets.