CHAID ve regresyon ağacı analiz yöntemlerinin hemşirelerde stres düzeyini etkileyen faktötler üzerine uygulaması
CHAID and regression tree analysis methotds affected the stress leven of nurses on the applications
- Tez No: 299770
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Ziraat, İstatistik, Nursing, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bilimsel çalışmalar değerlendirilirken istatistiksel yöntemlerde bir sonucu önemli derece etkileyen faktörleri veya bu faktörlerin hangi seviyesinde etkinin yüksek olduğunun belirlenmesi önemlidir.Regresyon Ağacı ve CHAID analizi gibi karar ağaçları yöntemleri bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi saptayıp, problemi çözmek için geniş veri setlerine uygulanması, görsel açıdan kolay anlaşılır olması, varsayımlarının diğer istatistiksel yöntemlere göre az olması gibi nedenlerden dolayı daha fazla tercih edilmektedir.Bu çalışmada Regresyon Ağacı ve CHAID analizi yöntemlerinin incelenerek hemşireler de stres düzeyini etkileyen faktörlerin araştırılması yapılmıştır.Araştırmanın Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde çalışan 137 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak literatür bilgisinden derlenen sosyo demografik özellikler soru formu ile hemşirelerde stres yapan faktörleri gösteren hemşire stres tanımlama formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde RA ve CHAID analizi yöntemi kullanılmıştır.Çalışmada hemşirelerin stres düzeyini etkileyen en önemli faktör RA analizinde aşırı kalabalık servis, CHAID analizinde ise iş yükü fazlalığı olmuştur. RA analizinde stres düzeyini etkileyen en önemli faktörler sırasıyla: kayıp durumları, iş ile ilgili meslek riskleri, hemşire ve yardımcı personel sayısının yetersiz oluşu, çalışma şekli, klinik yapısı ve klinik kuralları olurken CHAID analizinde de hata yapmaktan korkma daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In scientific studies; factors which significantly affect an event in important statistical problems or at impact which level of factors is high that is importont to defermine.Methods of decision trees, such as Regression Trees and CHAID analysis, to determine the relationship between dependent and independent variables, the implementation of lorge dota stes to solve the problem, are easy to understand visually, because of reasons such as their assumtions that are less than other statistical methods, are more preferred.This study, to examine Regression Tree and CHAID analysis methods, to investigate the factors affecting the level of stres, of nurses, was conducted.137 nurses working in Erzurum Atatürk Universty Surgery Hospitol, formed the sample of reseach.Questionnaire that included sociodemografic feactures that was collected from literature information, and nurse stres identification from, indicoting nurse, stres factors, were used RA and CHAID analysis method were used in the evalution of research data.İn this study, overcrowded service sipnificontly affected the stres level of the nurses in RA analysis, workload offected the stress level of the nurses in CHAID analysis.But respectively the must important factors affecting the level of stress in RA analysis: less of status work-reloted occapationol risks. Inadequate number of nurses and auxiliary staff mode of operation, while clinical structure and clinical lows have been effective, fear of moking mistoke has been effective inCHAID.