Nanoyapıda tungsten oksit ince filmlerin büyütülmesi ve yapısal, elektriksel, optik özelliklerinin incelenmesi
Preparation of nanostructure tungsten oxide thin films and investigation of structural, electrical, optical properties
  1. Tez No: 299781
  2. Yazar: SİBEL MORKOÇ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERCAN EKİNCİ, PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Kimyasal Banyo Biriktirme, Kimyasal Püskürtme ve Döndürmeli Kaplama teknikleri kullanılarak Tungsten Oksit ince filmler büyütülmüştür. Her bir teknikle ITO altlıklar üzerine büyütme yapılmıştır. Büyütülen Tungsten Oksit filmlerin yapı, elektrik ve optik özellikleri XRD, SEM, AFM, UV, CV, Hall ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Kimyasal Banyo Biriktirme tekniği ile üretilen filmlerin yapısal ve optik özellikleri incelenmiştir. Üretilen malzemelerin WOx yapısında stokiyometrik olmayan iyi optik geçirgenlik gösteren Tungsten Oksit filmler olduğu görülmüştür. Kimyasal Püskürtme tekniği ile ortorombik, monoklinik veya triklinik kristal yapısında olabilen, ağsı lifli morfolojiye sahip n tipi Tungsten Trioksit yarıiletken ince filmler üretilmiştir. Döndürmeli Kaplama tekniği ile düzgün yüzey morfolojisine sahip iyi geçirgenlik gösteren Tungsten Trioksit ince filmler elde edilmiştir. Kimyasal Püskürtme ve Döndürmeli Kaplama tekniği ile büyütülen Tungsten Trioksit filmler 2,6-3,1 eV bant aralığına sahip elektrokromik uygulamalarda kullanılabilen nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was prepared Tungsten Oxide thin films by using Chemical Bath Deposition (CBD), Chemical Spray Pyrolysis (CSP), Spin Coating (SC) Techniques. Tungsten Oxide thin films were deposited on ITO substrates by using all techniques. Stuructural and optical properties of thin films prepared via Chemical Bath Deposition were analyzed. The films formed non-stoichiometric WOx showed high optical transmittance. The structure, electrical and optical properties of as-deposited WO3 thin films were characterized by XRD, SEM, AFM, UV, CV and Hall measurements. Tungsten Trioxide thin films deposited by Chemical Spray Pyrolysis technique revealed orthorombic, monoclinic or triclinic crystal structure, micro fibrous reticulated surface morphology and n-type semiconductor charactericsitic. Tungsten Trioxide thin films deposited by Spin Coating technique revealed high optical transmittance and smooth surface morphology. It was observed Tungsten Trioxide thin films deposited by using CBD and CSP which have 2,6-3,1 eV band gap and are suitable electrochromic applications.