İndüktif taşıyıcı sistemlerin modellenmesi ve deneysel tasarımı
Modelling and experimental design of the inductive bearing systems
  1. Tez No: 299803
  2. Yazar: İRFAN YILDIZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İletkenin yakınında hareket eden mıknatısa etkiyen sürüklenme (sürtünme) ve yukarı kaldırma kuvveti uygulama açısından ele alınması gereken önemli konudur. Güçlü daimi mıknatısların mevcut olması iletkenlerle daimi mıknatısları içeren endüstriyel uygulamaların daha yaygın olabileceğini göstermiştir. Bu durumda manyetik taşıma geleneksel olanlara göre daha küçük ve hızlı inşa edilebilir. Yüksek manyetik alanlarda daha büyük avantaj sağlamak için manyetik taşıyıcının hem rotorunda hem de statorunda daimi mıknatıs olması gerekir. Ancak bu uygulamada karmaşık tasarımların inşa edilmesi anlamına gelir. Buna alternatif olarak rotor üzerinde girdap (Eddy) akımlarının indükleneceği iletkenlerin kullanımı öneridir. Yüksek hızlarda stator mıknatısının görüntüsü daimi mıknatıslardan sağlanan aynı güce sahip olup sağlanan basınç daha yüksektir. Bu problemin doğası çok detaylı incelenmiş fakat bunlar daha çok manyetik trenleri (MagLev) ile sınırlı kalmıştır. Bu bağlamda rotor stator arasındaki girdap akımı en basit geometri ele alarak bu problemin irdelenmesi Maxwell uzaklaşan kutup yaklaşımına göre sağlanmıştır. Aynı zamanda bu tezde problemin ortak özellikleri olan elektrik makinelerindeki indüksiyon ve çeşitli geometrik tasarımlar ele alınmıştır.Bu tezle birlikte tasarlanan iletken daimi mıknatıs rotor-stator düzeneği vasıtasıyla hem bu tür sistemle çalışan uygulamaların hem de bundan sonraki çalışmalara kaynak oluşturabilecek gerekli bilgilerin elde edilmesi sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
Drift and drag forces between the permanent magnets and conductors which exist when the permanent magnets moves near the conductor are very important issue in terms of the particular application point of view. Availability of strong permanent magnets showed that there exist more suitable and effective industrial applications related to these materials. In this case, the magnetic transport can be built smaller and faster than traditional ones. In order to provide a greater advantage in high magnetic fields of the magnetic bearing there must be permanent magnet either in the rotor or the stator. However, in practice this requires building rather complex designs. Alternatively a rotor of the bearing is proposed that the conductors are placed on the rotor such that the eddy currents are induced. The stator magnet together with additional permanent magnets provides pressure which is rather high. This is a very detailed nature of the problem, but these are examined more for the magnetic train (maglev) and have been limited. In this context, between the rotor and stator the eddy current investigation of this problem can be considered with a simple geometry based on Maxwell's approach of receding pole. At the same time that electrical machines are common features of this thesis, the problem of induction and various geometric designs are discussed.With this thesis, a permanent magnet rotor-stator assembly is designed by means of conductive system which is intended to provide information for practical application in subsequent studies of this kind.