GPIB (IEEE-488) ile bir elektronik cihazın uzaktan kontrolü
Remote control of an electronic device by GPIB (IEEE-488)
  1. Tez No: 299804
  2. Yazar: KENAN KUZULUGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVHİT KARACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İlerleyen teknoloji kullanıcıya bir takım avantajların yanı sıra dezavantajlar da sunar. Bu dezavantajların nedeni çoğunlukla kullanılan elektronik cihaz ve malzemelerin senkronize bir şekilde hızla ilerleyen teknolojiye uyarlanamamasıdır. Bu sebeple asli işlevini yerine getirebilen ancak bilgisayarların sahip olduğu teknolojiye sahip olmayan (örneğin USB port gibi) elektronik cihazların kullanımı gittikçe azalıyor. Bu çalışmanın amacı yapılan bir kullanıcı arayüzüyle bilgisayardan GPIB portuna sahip olup USB portuna sahip olmayan bir cihazın uzaktan kontrol edilmesidir. Bu kontrolde bilgisayar ile cihaz arasında USB-GPIB dönüştürücü kullanılmıştır. Bu çalışma için kullanıcı arayüzü için esnek ve kullanıcıya diğer görsel programlama dillerinden daha çok imkan sunan Microsoft Visual C# 2010 programı seçilmiştir. Bu program vasıtasıyla tasarlanan bir kullanıcı arayüzüyle, optik spektrum ölçüm ve analizinde kullanılan MS9710B cihazı, USB-GPIB dönüştürücüsü aracılığıyla uzaktan kontrol edilmiştir. Sonuç olarak, normalde ölçme ve testte yeterli olan bir cihazın yapılan çalışmayla atıl duruma düşmesi engellenerek mevcut teknolojiye ayak uydurması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advanced technology presents advantages as well as disadvantages. The reason of these disadvantages is unable to adapt electronic devices currently used to the rapidly developing technology synchronically. Therefore, the use of electronic devices which can perform essential tasks but do not have the technology the computers have (such as USP port) is getting less. The purpose of this study is to control remotely a device which does not have a USB port but a GPIB port via an interface made on a computer. In this control, a USB to GPIB converter was used. Microsoft Visual C# 2010 which is flexible for user interface and provides more user facility than other visual programming languages was preferred for the study. With a user interface made on this program, the MS9710B device used for optical spectrum measurement and analysis was remote controlled via an USB-GPIB converter. As a result, through this study, it was prevented that a device normally capable of measuring and testing be out of service by adapting it to the current technologies.