EDXRF ve WDXRF spektrometrik analizlerinde matris soğurma etkilerinin düzeltilmesi
Correction of matrix absorption effects in EDXRF and WDXRF spectrometric analyses
- Tez No: 299802
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BOYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Fe elementi için EDXRF (Enerji Ayrımlı X-ışını Flöresans) ve WDXRF (Dalgaboyu Ayrımlı X-ışını Flöresans) sistemleri kullanılarak x-ışını flöresans analizlerinde matris soğurma etkileri incelenmiştir. Fe elementi için matris soğurma etkileri elde edilmiş ve bu etkiler için matematiksel düzeltme metotları kullanılarak matris düzeltmesi yapılmıştır.Tablet halinde hazırlanan numuneler EDXRF ve WDXRF spektrometresinde analiz edilmişlerdir. Bu çalışmada numunelerde, Fe'nin ve x-ışını flöresans spektrumlarına bakılmıştır. Sistemlerden alınan veriler OriginPro 7.5 programına aktarılarak Fe'ye ait karakteristik spektrumlar elde edilmiştir. Sonuç olarak bu verilerden yaralanarak Fe'nin ve çizgileri için matris soğurma etkili şiddet eğrileri elde edilmiş ve matematiksel metot kullanılarak bu şiddet değerleri için matris soğurma düzeltmesi yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada iki farklı sistem (EDXRF ve WDXRF) kullanıldığı için elde edilen verilerden sistemlerin karşılartırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, the matrix effects in X-ray fluorescence analyses have been investigated for Fe using both EDXRF (energy dispersive X ray fluorescence) and WDXRF (wave length dispersive X ray fluorescence). The absorption matrix effects of Fe element have been obtained and these effects have been corrected using appropriate mathematical correction methods.Samples prepared as tablets have been analyzed in EDXRF and WDXRF spectrometers. In the present study, the and X ray fluorescence spectra of Fe have been analyzed in samples. The characteristic spectra of Fe have been obtained by transferring the data obtained from these systems in to OriginPro 7.5 computer program. Consequently, these data were then used to obtain the absorption effects curves for and lines of Fe and the matrix corrections have been done using appropriate mathematical methods.The obtained results have been evaluated statistically. Moreover, since two different systems (EDXRF and WDXRF) have been used in the study, a comparison has been made between the systems using the obtained results.