Ofset baskı ile üretim yapan matbaa işletmelerinde rasyonel teknik organizasyon ve sipariş maliyeti yönetiminin uygulanması
  1. Tez No: 29982
  2. Yazar: CEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SACİT SEVGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Ülkemiz ekonomisinde, son yıllarda uygulanan para politikaları nedeniyle optimum kâr ve minumum maliyetle üretim yapılması ancak iyi bir üretim, personel ve idare planlaması ve her aşamada yapılacak maliyet konrolü ile mümkün olmaktadır. Bu araştırmada değişik müşteri siparişleri ve değişik üretim partilerine göre üretim yapan Ofset Matbaa işletmelerinde, rasyonel gelişmenin sağlanması amacı için en uygun maliyet sistemi belirlenmiş ve örnek işletmede örnek bir ürünün maliyeti için uygulanmıştır. Sipariş maliyeti sistemi uygulanan örnek işletmede ürün için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapılmıştır. Araştırmada maliyet türleri tanıtılarak, değişik üretim partilerine göre çalışan işletmelerde neden sipariş maliyeti sisteminin uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Sipariş maliyeti sisteminin sağlıklı uygulanabilmesi için, gerekli olan stok kartı da hareketli ortalama yöntemi ile hesap edilmiştir. Sistemde, işletme giderleri için (işçilik giderleri, direkt madde giderleri, genel idare giderleri gibi) bugünkü değerler baz alınmış olup, uygulanması düşünülen dönemde, o günün değerleri maliyet hesabında direkt olarak yerine konabilecek niteliktedir. Matbaa işletmelerinin rasyonel gelişmelerinde, zamanında ve sağlıklı maliyet hesaplaması önemli olduğu kadar teknik organizasyonda önemlidir. Araştırmada işletme için idari ve teknik örgütlenmenin sağlayacağı yararlara da değinilmiş, üretimin sağlıklı ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi için, üretim planlaması ve personel planlamasının önemi açıklanmıştır. -VI-
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a consequence of the monetary policies which have been applied recently in our domestic economy, operating at optimum profit and minimum cost margins is only possible via on adequate production, personnel and management planning along with cost controlling at each level. The purpose of this research being the rational improvement in the OFFSET PRINTSHOPS which operate with variable job-orders and production parties, the best fitting costing system has been identified and applied in the class firm for the costing of a particular product.Job-order costing has proved to be a heafthy method for the costing of this specific product. The research includes descriptions of other costing system as well; however, emphasis is given to why job-order costing turns out to be the most adequate costing system for firms operating with variable production parties. In order for the job-order costing to be applied as healthy as possible, the needed stock card is measured with the moving average method. In the system, today's values are base taken for the operating costs (labor costs, direct material cost, general administrative costs, etc) and the values of that day can be directly put in the cost account. In the rational improvement of Printshops, technical organization is also important as on time and healthy costing calculations. The use of administrative and technical organization for the firm and the importance of production and personnel planning for healthy and efficient production are also stated in this research. VII-