Renkli fotağrafçılıkta görüntü oluşumunun temel ilkelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 29983
  2. Yazar: ESİN KOMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Siyah-beyaz fotoğrafçılığın popüler olduğu yıllarda istenen, sadece fotoğrafı çekilen objenin tüm ayrıntılarının fotoğraf materyali üzerine kaydedilmesiydi. Bu da ancak objeden yansıyan ışınların (görüntünün) film üzerinde tam tespitiyle mümkündü. Bu gün en ince detayları, ton farklılıklarını siyah-beyaz bir fotoğraf materyali üzerinde alabilmekteyiz. Fakat ton ve detaya anlam katacak bir unsura yani renge de ihtiyacımız var. Rengi ışınsal olarak gördüğümüz gibi, kalıcı yani maddesel olmasını da isteriz. Objeden yansıyan renkli görüntünün tespiti içinde çok katmanlı bir materyale ihtiyacımız olacak. Bu çok katmanlı materyalde boyarmaddelerin tersinir bir modda oluşturulmasıyla da renkli bir görüntü meydana çıkar. Renkli görüntünün tespitinden sonra bilim ve teknikte bazı gelişmeler ile beraber artık fotoğraf kartına, filmine örneğin Sabatier effect, solarizasyon uygulayarak eskiden olduğu gibi objeleri olduğu gibi resmetmek yerine doğal görüntülerine farklı bir görünüm katabiliyoruz. Bu çalışmada uygulama olarak siyah-beyaz ve renkli solarizasyon örnekleri yapılmıştır. 91-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In those years when black-white photography was popular, the thing desired was coding properly all the details ot only the object taken, on the photograph material. This was possible only by fixing the image (of the object) on the film Today we are able to take very small details, tone differences on the black and white photograph material. But we need also another element that gives the meaning to“tone”“and”“detail”;and it is“color”. We see“color”as“radial”but we also want it to be material. For fixing the color image reflecting from the object, we will need a many-layer material. On this many layer material, color-image appears by forming an opposite matter of the dyes. By the help of the developements in science and technology, instead of picturing the object's real image, we are able to add different images on their natural images (appearances), for example, by applying Sabatier effect and solarization on a photograph paper or a film, after fixing the color image. -92-