Ligninolitik enzim ve basidiomata üretimi açısından en verimli Trametes versicolor izolatının belirlenmesi
Determining of efficient Trametes versicolar strain for lignolilitik enzyme and in basidiomata production
- Tez No: 299821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı değişik tarımsal atıkların, tıbbi önemi ile bilinen Trametes versicolor yetiştiriciliğinde kullanım olanaklarının araştırılması ve en iyi verim alınan tarımsal atıkların belirlenmesidir.Çalışmada 5 farklı Trametes versicolor suşu kullanılmış olup, bu suşların sıcaklık ve besiyeri istekleri, farklı tarımsal atıkların üzerindeki misel gelişim hızları ve yoğunluk değerleri, uygun spawn danesi ve lakkaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere dayanarak öne çıkan suş ve atık seçimi yapılmıştır. Seçilen tarımsal atıklar ile hazırlanan kompost karışımlarından otoklav öncesi, otoklav sonrası, primordium aşaması ve hasat zamanlarında alınan örneklerden pH, nem(g), protein, lignin(%), organik madde kaybı (%) ve içerik analizi değerleri belirlenmiştir. Hasattan sonra farklı atık karışımı bulunan kompostlarda gelişen karpoforların toplam hacim, toplam yaş ve kuru ağırlık değerleri hesaplanmıştır. Buna göre kompost karışımlarının biyolojik etkinlik oranları, üretim oranları, toplam verim ve biyolojik dönüşüm oranları bulunmuştur.Bu sonuçlar doğrultusunda 5 farklı kompost içerisinden en yüksek karpofor üretimi 207.15 g yaş ağırlıkla ve 50.26 g kuru ağırlıkla meşe talaşı+fasulye atığı olmuştur. Diğer kompost karışımlarından elde edilen üretim değerlerinin hiçbir atıkla karıştırılmamış komposta oranla daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçların Trametes versicolor yetiştiriciliğine verim artışı yönünde bir ışık tutacağı ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the posibility of using of different agricultural wastes in cultivation of Trametes versicolor with medical importance and to determining the agricultural wastes gave the best yield.Five different strains of Trametes versicolor has been used in the study. Not only growth temperature and media requests of the strains, but also effects of different agricultural wastes on mycelial growth rates and intensity, appropriate spawn type and laccase enzyme activities of these strains were determined. Based on obtained data, strain and waste type for basidiomata production were determined. Compost samples pre- and after-sterilization, primordium and harvest stages were investigated for their pH, moisture (%), protein (%), lignin (%), organic matter loss (%) and content analysis values. Biological efficiency, production rates, the total yield and biological conversion rates were also determined.The maximum yield parameters were obtained from the compost containing oak shavings + beans waste with 207.15 g wet weight and 50.26 g dry weight. The production values of other compost mixtures with agricultural wastes gave the better results in comparison with not mixed with any waste.