Porsuk Çayı su kalitesinin belirlenmesi
Determination of water quality of Porsuk Stream
  1. Tez No: 299820
  2. Yazar: ENGİN GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Porsuk Çayı'nın su kalitesinin tespiti amacıyla Ocak 2009 ? Ekim 2009 tarihleri arasında mevsimsel olarak (Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim) belirlenen 12 istasyondan alınan su örnekleri, fiziksel ve inorganik kimyasal (Sıcaklık, pH, Çözünmüş oksijen, sülfat iyonu, amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu), organik (kimyasal okisjen ihtiyacı, biyolojik oksijen ihtiyacı, toplam kjeldahl azotu), inorganik (demir, mangan, bor) parametreler açısından incelenmiştir. İncelenen parametreler ayrı ayrı Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğine göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucu Porsuk Çayı sıcaklık, sülfat ve bor parametreleri açısından I. Sınıf, mangan açısından II. Sınıf, demir açısından III. Sınıf, pH, NO3-N, NO2-N, NH4-N, Çözünmüş oksijen, Biyolojik oksijen ihtiyacı, kimyasal okisjen ihtiyacı ve toplam Kjeldahl Azotu açısından IV. Sınıf su kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that determine of water quality of Porsuk Stream between January 2009 ? October 2009. During the study water samples were collected seasonal from determined twelve stations. For this purpose, water samples were investigated from the viewpoints of physical inorganic chemical (Temperature, pH, DO, SO4, NH4-N, NO3- N, NO2-N) organic (COD, BOD5, TKN) and inorganic (Fe, Mn, B) characteristics. Taking into consideration of Water Pollution Control Regulations Porsuk Stream is in first class depend on temperature, SO4, B, it is in second class depend on Mn, it is in third class depend on Fe, it is in fourth class depend on pH, NH4-N, NO3- N, NO2-N, DO, BOD, COD, TKN.