Time resolved beam profile monitoring using synchrotron radiation on CTF3 delay loop and the combiner rings
CTF3'deki geciktirici halka ile birleştirici halkalarda sinkrotron ışınımı kullanarak zaman çözümlemeli demet profilinin incelenmesi
- Tez No: 299831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmada sinkrotron ışınımı kullanarak demet goruntuleme monitori (BPM)ile CTF3 Combiner Ring (CR) de zamana bağlı olçumleri incelenmiştir. Calışmanınilk bölümünde CLIC ve CTF3 hakkında genel bilgi sunulmuştur. CLIC çokluTeV elektron positron carpıştırıcısıdır. Elektron pozitron carpıştırıcısı olarak 3TeV'lik kutle merkezi ile parçaçık fiziği araştırmalarında yuksek parlaklık üretmeyiamaçlar. CTF3, CLIC ana parametrelerini test etmeyi amaçlar. CTF3 70 muzunluğunda sürücü linak ile 84 m CR ve 42 m DL oluşmuştur. Elektronlartermiyonik DC tabanca tarafından sürücü demet hızlandırıcılara(Drive beam accelerator)demeti hızlandırılmak uzere gönderilir. Bu işlemden sonra demet halkalaragönderilir. Geciktirici halka içinde (DL) frekans carpımı (frequency multiplication) ve birleşimi (combination) 2 kez, birleştirici halka içinde (CR) 4 kezyapılır. Bu işlemlerden sonra demetin akımı 35 A, demet frekansı 12 GHzdir.Bu demet, sürücü demet (Drive Beam) tarafından deneysel alana (experimentalarea) transfer edilir. Sürücü demetin amacı 12 GHz lik RF gücü üretmektir. CRiçerisinde elektronlar dipole magnetlerden geçerken ışınım uretilir , sinktrotronışınımı olarak adlandırılır. Sinkrotron ışınımının ozellikleri SPECTRA simulasyonprogramı kullanılarak belirlenmiştir. Ve bu ışınım gated kamera tarafındangörüntülenir. Çekilen bu görüntü ile demetin her dönüşdeki boyutu incelenir. Herdönüş için demetin simulasyonu, MATLAB programı kullanılarak analizi yapılır.
Özet (Çeviri)
In this work, using Synchrotron Radiation (SR) with Beam Profile Monitoring(BPM) time resolved measurement has been investigated on CLIC Test Facility(CTF3) in the Combiner Ring (CR). General information about CLIC and CTF3has been presented in the first chapter of the work. The Compact LInear Collider(CLIC) is multi-TeV electron positron collider, it aims to provide high luminosity(10^34 cm^-2s^-1) as an electron-positron colliders with centre of mass 3 TeV forresearch of particle physics. CLIC beam is based on two beam scheme. Oneof the beam is the main beam which accelerates for CLIC Test Facility numberof 3 is aims to make exhaustive tests of the main CLIC parameters. CTF3is composed of a 70 m long drive beam linac followed by two rings, a 42 mDelay Loop (DL) and a 84 m Combiner Ring (CR). The electrons are sent fromthermoionic DC gun to Drive beam accelerator where accelerates the beam. Andafter this process, the bunches are sent to the rings. The frequency multiplicationis done in two steps, a factor two combination is achieved in Delay loop anda factor 4 in the Combiner Ring. After these processes, the beam has 35 Acurrent and 12 GHz bunch frequency. Drive beam is transported to this beam toexperimental area. Aim of the drive beam is to produce 12 GHz RF power. Whenelectrons pass the dipole magnets in the CR, radiation is produced which is calledSynchrotron Radiation (SR). The properties of the radiation has been determinedby SPECTRA simulation programme. And this radiation is captured by gatedCamera. Beam size investigated for every turn with beam image. Analysis ofbeam image has been done by using Matlab Programme for each turn of thebeam.