Time effects in Ag-doped YBa2Cu3O7-X ceramic superconductors induced by the applied current and magnetic field
Ag katkılı YBa2Cu3O7-X seramik süperiletkeninde uygulanan akım ve manyetik alan tarafından indüklenen zaman etkileri
  1. Tez No: 299839
  2. Yazar: ATILGAN ALTINKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezde, gümüş (Ag) katkılı YBa2Cu3O7-x örnek (YBCO/Ag) üzerinde taşıma akımının farklı akım tarama hızlarında (dI/dt) akım?voltaj (I ? V) eğrileri incelendi. Ölçümler süresince, taşıma akımı yukarı ve aşağı bir döngü içerisinde uygulandı. Buna ek olarak, I ? V eğrilerinin ölçümünde iki farklı yöntem uygulandı: Standart ve ters yöntem. Bununla birlikte, orta harcanım düzeyinde, bu iki yöntem arasında hiçbir fark gözlenmedi. Bu deneysel gözlem, YBCO süperiletken matrise gümüşün katılmasıyla, yüzey etkilerinin zayıfladığını işaret etmektedir.Zaman etkileri, taşıma durulma ölçümleri (V ? t eğrileri) yardımıyla incelendi. Taşıma akımı (I), sıcaklık (T) ve uygulanan manyetik alanın (H) belirli değerlerinde, durulma sürecinin başlangıcında Ag katkılı örneğin voltajında ani bir artış gözlendi. Başlangıç akımını sonlu bir değere azalttıktan sonra, örneğin voltajı çok kısa bir zaman içerisinde düştü. V ? t eğrilerinde görülen hızlı voltaj düşmesi örneği boydan boya geçen akı çizgilerinin hızlı dinamik yeniden organizasyonu ile ilişkilendirildi. Bu gözlemler, gümüşün varlığından dolayı YBCO' da süperiletken düzen parametresinin kolaylıkla bastırılmasına atfedildi. Taşıma akımı sonlu bir değere düşürüldüğünde, YBCO/Ag örneğinde, ani çakılma durumunun (quenched state) zamanla gelişiminin saf YBCO'dan oldukça farklı olduğu görüldü. V ? t eğrilerindeki bu farklılık, bütün örnek boyunca düzen parametresini bozan Ag'nin varlığına dayanarak yorumlandı.Ayrıca V ? t eğrilerinin gelişimi üzerine iki yönlü kare dalganın (İKD) etkilerini farklı periyot (P), sıcaklık ve dış manyetik alan değerlerinde incelendik. Yeterince kısa periyotlu ve yeterince düşük genlikli İKD akımı uygulanarak ölçülen, V ? t eğrilerinde, lineer olmayan voltaj tepkisi düzgün sinüzoidal tipte voltaj osilasyonları olarak gözlendi. Bu deneysel gözlem akı tutulma (pinning) ve tutulmaması (de-pinnig) süreçleri arasındaki dinamik rekabete dayanılarak tartışıldı.YBCO/Ag örnekte taneler arası bölgeyi ve zayıf eklem profilini incelemek için manyetovoltaj ölçümleri (V ? H eğrileri) taşıma akımının büyüklüğünün, sıcaklığın ve manyetik alan tarama hızının (dH/dt) fonksiyonu olarak ölçüldü. V ? H eğrilerinin ileri bölgesinde saat yönünde histerisis etkileri ve ters bölgesinde saat yönünün tersi histerisis etkileri gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, current-voltage (I ? V) curves with different sweeping rates (dI/dt) of transport current in Ag-doped YBa2Cu3O7-x sample (YBCO/Ag) were investigated. During the measurements, the transport current was cycled up and down. In addition, in measuring the I ? V curves, two different procedures were applied: Standard and reverse procedures. At moderate dissipation levels, we did not observe any difference between these two procedures. This experimental observation suggests that the surface effects are weakened by adding Ag into the superconducting matrix.The time effects were investigated by means of transport relaxation measurements (V ? t curves). At well-defined values of transport current (I), temperature (T) and external magnetic field (H), an abrupt rise in the sample voltage was observed at the early stage of the relaxation process. After reducing the initial current to a finite value, the sample voltage levels off within a very short time. The rapid voltage drops observed in the V ? t curves were attributed to the rapid dynamic reorganization of flux lines traversing the sample edges. These observations were also interpreted as easy suppression of superconducting order parameter due to the presence of Ag. As the transport current was reduced to a finite value, the time evolution of the quenched state YBCO/Ag is quite different from that of undoped YBCO. This difference in the V ? t curves was interpreted in terms of presence of Ag which destroys the order parameter in the whole sample.We also investigated the influence of bi-directional square wave (BSW) current on the evolution of the V ? t curves at different periods (P), temperatures and external magnetic fields. The nonlinear voltage response seen in the V ? t curves to the BSW current with sufficiently short periods or sufficiently low amplitude reflects itself as regular sinusoidal-type voltage oscillations, which were discussed mainly in terms of the dynamic competition between pinning and depinning.Magnetovoltage (V ? H curves) measurements were performed at selected values of the magnitude of transport current (I), temperature (T) and magnetic field-sweep rate (dH/dt) to investigate the intergranular region and weak-link profile. It was observed that there were clockwise (CW) hysteresis effects in the forward region (FR) of V ? H curves, and counterclockwise (CCW) effects in the reverse region (RR).