Doğal ve katkılanmış bor minerallerinin dozimetre geliştirmek amacıyla termolüminesans (TL) yöntemi kullanılarak çalışılması
Investigating natural and doped boron minerals using thermoluminescence (TL) method for the purpose of development of a dosimeter
- Tez No: 307745
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLBİN ÖZGER KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, doğal ve katkılanmış bor bileşiklerinin dozimetrik özellikleri termolüminesans yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında doğal susuz boraks (Etibor-68, Na2B4O7) örneklerinin karakterizasyonları TG/DTA, XRD, XRF ve SEM analizleri ile yapılmıştır. Na2B4O7 örneklerinin beta ve foton (X-ışını) doz yanıtları, tekrar kullanılabilirlikleri, anormal sönümleri, TL ışıma tepelerine parçacık boyutunun etkisi, uygun tavlama sıcaklığı ve süresinin belirlenmesi, yüksek dozun TL hassasiyetine etkisi ve farklı ısıtma hızlarının etkisi deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, sırasıyla katı-hal sentez reaksiyonu ve çözelti yanma sentez yöntemleri kullanılarak Na2B4O7:Ag ve MgB4O7:Cu,Ag bor bileşikleri üretilmiştir. Son olarak, çalışmanın ilk aşamasında olduğu gibi katkılanmış bor bileşiklerinin dozimetrik özellikleri çalışılmıştır. Sonuç olarak, Na2B4O7 örnekleri için önceki dozların etkisinin 400oC?de 15 dakikalık tavlamayla silindiği, Na2B4O7, Na2B4O7:Ag ve MgB4O7:Cu,Ag örneklerinin sırasıyla ~1-200 Gy, ~9-803 Gy ve ~17-134 Gy doz aralıklarında doğrusal doz yanıtına sahip oldukları ve ayrıca tüm örneklerin nemden etkilendiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the dosimetric characteristics of natural and doped boron compounds were investigated by using thermoluminescence technique. The first phase of the study, the natural anhydrous borax samples (Etibor-68, Na2B4O7) were characterized by using analysis of TG/DTA, XRD, XRF and SEM methods. The beta and photon (X-ray) dose response, reproducibility, fading properties, the effect of particle size to the TL glow peaks, suitable annealing temperature and time, effects of the high dose on TL sensitivity and experiments of various heating rate effect of the Na2B4O7 samples can be outlined. The second phase of the study, Na2B4O7:Ag and MgB4O7:Cu,Ag bor compounds were produced using respectively solid-state synthesis reaction and solution combustion synthesis (SCS) methods. Finally, the dosimetric characteristics of doped boron compounds were investigated as in the first phase of the study. Consequently, it was observed that for the samples of Na2B4O7, the effect of previous doses were deleted with annealing at 400oC for 15 minute, the samples of Na2B4O7, Na2B4O7:Ag and MgB4O7:Cu,Ag had linear dose response between ~1 Gy to ~200 Gy, ~9 Gy to ~803 Gy and ~17 Gy to ~134 Gy dose ranges and also all samples were affected the humidity.