Coğrafi bilgi sistemleri destekli coğrafi düşünme becerileri öğretiminin öğrencilerin coğrafi düşünme becerilerine, akademik başarılarına ve bunların kalıcılığına etkisi
The effects of teaching geographical thinking skills supported by the geographical information systems on the geographical thinking skills, academic achievement and retention of the students
  1. Tez No: 299861
  2. Yazar: ABDULLAH BALCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu deneysel araştırmanın genel amacı, coğrafi bilgi sistemleri destekli coğrafi düşünme becerileri öğretiminin öğrencilerin coğrafi düşünme becerilerine, akademik başarısına ve bunların kalıcılığına etkisini belirlemektir.Çalışma grubu, Adana İli merkez ilçeleri Seyhan ve Sarıçam'da bulunan, Adana İli ATO Anadolu Lisesi ve ÇEAŞ Anadolu Lisesi'nin onuncu sınıflarından yansız seçimle belirlenen iki şubeden toplam 55 öğrenciden oluşmaktadır. Yansız seçimle belirlenen bu şubelerden birisi deney ve diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir.Öğretim, deney grubunda coğrafi bilgi sistemleri destekli coğrafi düşünme becerilerine, kontrol grubunda ise mevcut programa dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler ?Coğrafya Başarı Testi? ve ?Coğrafi Düşünme Becerileri Ölçeği? ile toplanmıştır. Coğrafya Başarı Testi 36 sorudan, Coğrafi Düşünme Becerileri Ölçeği de toplam 42 maddeden oluşmaktadır.Araştırma verilerinin analizi için öğrencilerin ön test, son test ve kalıcılık Coğrafya Başarı Testi ve Coğrafi Düşünme Becerileri Ölçeği sonuçları üzerinde karışık ölçümler için ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, deney grubuyla kontrol grubu arasında öğrencilerin coğrafi düşünme becerileri, akademik başarıları ve kalıcılık düzeyleri açısından deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir.Sonuç olarak CBS destekli coğrafi düşünme becerileri öğretiminin mevcut programa göre yürütülen yönteme göre öğrencilerin coğrafi düşünme becerileri ve akademik başarıları toplam puanları bakımından daha etkili olduğu gözlenirken; bunların kalıcılık toplam puanları üzerinde etkili olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this experimental study is to determine the effects of teaching geographical thinking skills supported by the geographical information systems on geographical thinking skills, academic achievement and retention of the students.The study groups consist of 55 10th grade students who are determined by random selection from two classes at ATO Anadolu Lisesi and ÇEAŞ Anadolu Lisesi, in Adana, in central province of Seyhan and Sarıçam. The classes are determined by random selection and one of them is designated as experimental and the other as control group. The teaching of geographical thinking skills was supported by geographical information systems in the experimental group, and was based on the current curriculum in the control group. The data of the research are gathered via ?Geographical Achievement Test? and ?Geographical Thinking Skills Scale?. Geographical achievement test consists of 36 questions and Geographical Thinking Skills Scale has 42 items.For the analysis of data, ANOVA test was applied for the complex measurements of Geographical Achievement pre-test, post-test and retention test scores and Geographical Thinking Skills Scale scores of the students. The findings of the research indicated that there is significant difference between the geographical thinking skills, academic achievement and the level of retention scores of the experimental and the control group in favor of the experimental group. Consequently, it is observed that teaching Geographical Thinking Skills supported by GIS is more effective comparing to the method of the current curriculum according to the students? total score of Geographical Thinking Skills and academic achievement but not effective according to the students? total score of retention test.