An investigation into the impacts of AI-supported tools on vocabulary learning, retention and motivation of EFL young learners
Yapay zeka destekli araçların İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen çocukların kelime öğrenimi, kalıcılığı ve motivasyonları üzerindeki etkilerin incelenmesi
- Tez No: 894975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin hayatımızdaki her alana nüfuz ettiği bir çağda, eğitim sistemini bu değişimden soyutlamak çağın gerisinde kalmak anlamına gelir. Gelişen teknolojinin eğitimle buluşması, coğrafi sınırları aşarak tüm öğrencilere eşit imkan sunarak fırsat eşitliği ilkesini hayata geçirir. Kişiselleştirilmiş öğretim modelleriyle her öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına ve öğrenme stillerine göre uyarlanmış bir eğitim ortamı yaratılır. Yapay zekanın da devreye girmesiyle öğrenme süreçleri daha da zenginleşir. Yapay zeka tabanlı sistemler, öğrencilere ek destek ve rehberlik sağlayarak bilgiyi daha kalıcı hale getirmelerine yardımcı olur. Anında geri bildirim ve değerlendirme imkanı sunarak öğrencilerin gelişimini takip etme ve gerekli müdahalelerde bulunma imkanı verir. Eğitimde teknolojinin ve yapay zekanın sunduğu bu imkanlardan yararlanmak ve bu imkanları tüm öğrencilere yaygınlaştırmak, geleceğin nesillerini donanımlı ve yenilikçi bireyler olarak yetiştirmek için kritik önem taşımaktadır. Bu sayede, eğitim sistemi sadece bilgi aktarmaktan öteye geçerek, öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerine de katkıda bulunabilir. Bu çalışmada, 5. sınıf öğrencilerine yapay zeka uygulamaları kullanarak hedef kelime öğretmenin etkisi incelenmiştir. Karma araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenciye 9 hafta boyunca eğitim verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kazanım kavrama testleri ön test, son test ve hatırlatma testleri olarak uygulanmıştır. Dört hafta sonra testler tekrar uygulanarak öğrencilerin bilgilerin ne kadarını hatırladığı ölçülmüştür. Ayrıca, metafor soruları ile yapay zeka ile kelime öğrenme konusundaki görüşleri alınmıştır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Deney grubunda yapay zeka uygulamalarıyla eğitim alan öğrencilerin, kontrol grubuna kıyasla kelimeleri daha iyi hatırladığı ve daha uzun süreli belleklerinde tuttuğu gözlemlenmiştir. Nitel veriler de yapay zekanın öğrenmeyi daha aktif ve ilgi çekici hale getirdiğini göstermiştir. Sonuç olarak, yapay zeka uygulamalarının hedef kelime öğretiminde etkili bir yöntem olabileceği ve eğitimcilere bu konuda rehberlik edebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In an era where technology permeates every aspect of our lives, removing the educational system from this change would be a step backward. The integration of evolving technology into education transcends geographical boundaries, providing equal opportunities for all students and embodying the principle of equity. Personalized learning models cater to each student's unique needs and learning styles, fostering a conducive learning environment. The advent of Artificial Intelligence (AI) further enriches learning processes. AI-powered systems offer students additional support and guidance, solidifying their knowledge retention. By providing instant feedback and evaluation, these systems enable educators to monitor student progress and make timely interventions. Harnessing the transformative potential of technology and AI in education and disseminating these opportunities to all students is paramount to cultivating future generations as well-equipped and innovative individuals. In this way, the education system can transcend mere knowledge transfer and empower students to develop 21st-century skills such as critical thinking, problem-solving, and creative thinking. This study investigated the impact of using AI applications to teach target vocabulary to fifth-grade students. Employing a mixed methods research approach, the study involved 40 students divided into experimental and control groups. Instruction was provided for nine weeks. The Ministry of National Education's achievement perception tests were administered, followed by a four-week interval and retesting to measure retention levels. Additionally, metaphor questions were employed to gather students' perspectives on AI-assisted vocabulary learning, and semi-structured interviews were conducted. The findings revealed that students in the experimental group who received AI-based instruction demonstrated superior vocabulary recall and long-term retention compared to their counterparts in the control group. Qualitative data further corroborated the notion that AI enhances active and engaging learning. Consequently, the study suggests that AI applications can serve as an effective tool for target vocabulary instruction and provide valuable guidance for educators.