Değişik ölçü kombinasyonları ile yapılan dengeleme sonuçlarının karşılaştırılması
Appretiation of adjustment results made of different combinations
- Tez No: 29988
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS BARIŞKANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK ÖLÇÜ KOMBİNASYONLARI İLE YAPILAN DENGELEME SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Mevlüt GÜLLÜ Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabil im Dalı Danışman : Prof. Abbas BARIŞKANER 1993 : 59 Sayfa Jüri : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. M. Nuri ERGİN Prof. ö. Halis TOMBAKLAR Bu çalışmada jeodezik ağların ölçümünde hangi grup ölçülerin jeodezik ağın hassasiyetini ne ölçüde etkilediği incelenmiştir. Bu amaç için doğrultu ağı, kenar ağı ve doğrultu-kenar ağı kurulmuş ve ölçülmüştür. Sonra her grup için dengeleme hassasiyeti ve güvenirlik kriterleri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : ülke Nirengi Ağları, Jeodezik Ölçülerin Elipsoid Yüzeyine indirgenmesi, Jeodezik Ağlarda Duyarlık ve Güven ölçütleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters thesis Appretiation of Adjustment Results Made of Different Combinations Mevlüt GÜLLÜ Selçuk university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Abbas BARIŞKANER 1993, Page : 59 Jüri : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. M. Nuri ERGİN Prof. ö. Halis TOMBAKLAR In this study which group of measures and how effect the precision of a geodesic net were investigated. For this purpose a test net was set up and measured as a triangulat ion net, trilateration and complex net. After adjustment preci sion and confidence criterias were studied for each group. KEY WORDS : National Triangulat ion Nets, Reduction of Geodesic Measures to Ellipsoide, Precision of Geodesic nets, Confidence criteria.