Süper streç denim kumaşların geliştirilmesi ve vücuda uygulayacağı basıncın ölçümüne yönelik yeni bir test cihazının imalatı
Development of super stretch denim fabrics and manufacture of a new test device for measuring the pressure to be applied in the body
  1. Tez No: 609194
  2. Yazar: NAZİME SEYREK KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Ülkemizin gerek altyapı gerekse ihracata dayalı ürün gamı olarak güçlü olduğu denim sektöründe yeni bir trend olan süper-streç denim kumaşların materyal boyutu (lif, iplik ve kumaş) da dikkate alınarak geliştirilmesi, devamında giysiye (pantolona) dönüştürülmesi ve sonuçta fonksiyonel bir ürün olarak insan vücuduna uygulayacağı basıncın tayin/tespiti için yeni bir basınç ölçüm test cihazının tasarımı, geliştirilmesi ve prototip imalatının yapılması tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Çalışmada uygun olan lif seçimi yapılarak %100 pamuk ipliklerin yanı sıra farklı lif ve harmanlama oranlarına sahip core/dual-core iplikler geliştirilmiş ve 9 farklı iplik üretilmiştir. Bu ipliklerden farklı hammadde kombinasyonları ile farklı elastikiyet ve esneklik düzeyine sahip 12 farklı kalitede denim kumaşlar elde edilmiştir. Üretilen iplik ve kumaşların fiziksel özelliklerinin tayini için gerekli kalite kontrol testleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Üretilen kumaşlar, oluşturulan ölçü tablosuna uygun şekilde 32, 36 ve 40 beden ölçülerine sahip pantolonlara dönüştürülmüştür. Dolayısıyla 12 farklı kumaş, her bir kaliteden 3 bedene ve her bedenden de 3'er adet olmak üzere toplamda 108 adet pantolona dönüştürülmüştür. Çalışma kapsamında dinamik esaslı yeni bir basınç ölçüm test cihazının tasarımı ve prototip imalatı yapılmıştır. İmalatı yapılan basınç ölçüm test cihazı ile de süper streç denim kumaşlardan elde edilen pantolonların/giysilerin vücuda uyguladıkları basınç düzeyleri tespit edilmiştir. Giysinin vücut ile etkileşimi olan basınç değerlerinin lif, iplik, kumaş ve bedenlere göre değişim düzeyleri çıkan somut verilerle ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Super–strech denim fabrics are a new trend in the denim sector that our country is robust in regards to both infrastructure and export-based products. The aim of this thesis is to compose the development of super-stretch denim fabrics taking into consideration the dimension of the material (fiber, yarn, and fabric), then conversion of the material into garments(trousers) and in continuation the design, development and manufacturing of a new prototype pressure measurement tester in order to determine the pressure being applied to the human body as a functional product. In addition to the 100% cotton yarns, core/dual-core yarns with different fiber and blending ratios were developed and 9 different yarns were produced. Out of these yarns, twelve different quality denim fabrics with different elasticity and stretch levels were obtained with different raw material combinations. The essential quality-control tests were applied to ascertain the physical properties of the produced yarns and fabrics and the results were interpreted.The produced fabrics were transformed and created into trousers of sizes 32, 36 and 40 in accordance with the size set table.Therefore 108 pants (12 fabrics * 3 sizes * 3 pieces) were obtained from 12 different quality fabrics. Within the scope of the study, a new dynamic pressure measurement test device was designed and prototype manufactured. Thanks to the pressure measurement test device, the pressure levels applied to the body by trousers / garments obtained from super stretch denim fabrics were ascertained. The variation of the pressure values of the garment in regards to the fiber, yarn, fabric and body size were interpreted in relation to the resulting concrete data.