Kurumsal itibara olası tehditler ve bu tehditlere karşı alınabilecek önlemler: Şişecam Fabrikaları'nda bir uygulama
Possible threats to corporate reputation and the measures might be taken against those threats: Implementation at Şişecam?s Factories
- Tez No: 299882
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurumların en önemli varlığı olarak nitelendirilen itibar, kurumun sosyal paydaşlar nezdinde nasıl algılandığını ifade eden değerler bütünüdür.Günümüzün küresel rekabet ortamında, teknolojinin hızla gelişmesinin etkisiyle tüketiciler birbirine benzeyen ürün ve hizmetler arasında seçim yapmakta zorlanmakta, kurumlar rakipleri arasında güçlenmek için yenilikçi yaklaşımlarla kendini geliştirmelidir. Kurum itibarına yönelik tehditler faaliyet gösterilen sektöre, kurumun yapısına, bulunduğu bölgeye yani konumuna ve bunun gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Çalışma şartlarının isçi ve çevre sağlığına zarar vermesi, ürün ve hizmetlerde hata ve eksikliklerin olması, ürünün beklenmedik etkilerinin sorun yaratması, etik olmayan davranışların ortaya çıkması, kurumun çevreye zarar vermesi kurum itibarı için sayılabilecek bazı tehditlerdir.Bu tez çalışması, giderek tanınmaya başlayan kurumsal itibar kavramının tanımını, kapsamını, boyutlarını, ve kurumsal itibara yönelik tehditleri, kurumsal itibar yönetimi sürecini, literatür taramasıyla elde edilen bilgiler ışığında açıklamayı hedeflemektedir. Araştırmanın uygulama kısmında ise Şişecam Topluluğundan seçilen sanayi işletmelerinde kurumsal itibar yönetimi uygulamaları araştırılmak üzere orta ve üst düzey yöneticilere araştırma anketi elektronik ileti yoluyla gönderilmiştir. Sonuçlara göre kurumsal itibar yönetimi adıyla olmasa da olumlu kurum itibarının korunması için birçok faaliyet yürütülmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation, which accepted as the most important asset of corporations is the overall estimation in which an organization is held by its internal and external stakeholders.In today's globally competitive environment with rapid growing technologies, consumers have difficulty choosing between similar goods and services, therefore corporations should adopt itself innovative approaches to strengthen among competitors. Threats to the corporate reputation vary depending many factors such as, type of its operations, its sector, its location or region etc. Health and environmental damage caused by poor working conditions, products and services errors, the effects of unexpected problems caused by products, the emergence of unethical behavior, can be considered some threats to the corporate reputation.This thesis, aims to explain the definition of the corporate reputation concept which gradually gain recognition, the extent of concept, the threats to corporate reputation and its management process through literature review. After the literature review, it is aimed to understand corporate reputation activities at Şişecam Factories with the help of survey research. Survey is sent to middle and the upper level manager via email. According to survey results, it is seen that many activities not in the name of corporate reputation management are executed in order to protect corporate reputation at Şişecam Factories.