Dere yataklarının mülkiyet ve kullanım biçimi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 29990
  2. Yazar: OSMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de akarsuların ve buna bağlı olarak deniz ve göllerin giderek artan oranda kirlenmesi çevre sorunlarının başında gelmektedir.Bunun başlı sebebi akarsuların bir atık su kanalı haline getirilmesi ve amacı dışında kullanılması olarak gözlenmektedir. Aynca,akarsu yataklarının imar ve yerleşme açısından yanlış kullanma sonucu zaman zaman meydana gelen sel ve taşkınlar çevrede mal ve can kaybına da yol açmaktadır. Bu sorunların çözümü disiplinler arası bir konudur. Ancak, evvela dere yataklarının mülkiyet durumunun belirlenmesi, ıslah edilmesi ve imar faaliyetlerinin şartlara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada yapılacak çalışmalar harita katastro ve imar uygulamaları ile ilgili olup birer uygulamalı jeodezi konusudur. Probleme örnek olarak Trabzon Değirmendere yatağının sahilden itibaren yaklaşık 3 km'lik kısmı seçilmişdir. Bu kesitte dere yatağının halihazır alımı yapılmış, yapılan dönüşüm hesabı sonucu oluşturulan kadastro sistemindeki halihazır pafta ile kadastral paftası çakıştırılarak dere yatağının mülkiyet ve kullanım biçimi tesbit edilerek mevzuatın öngördüğü,olması gereken şekli ile mukayese edilmiş ve başlıca yanlışlar belirlenmiştir. Problemin çözülmesi ve henüz bozulmamış dere yataklarından benzer yanlışlıkların yapılmaması için harita ve kadastro mühendisliği yönünden alınması gereken tedbirler ve önerilere değinilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY As being whole over the world in our country rivers and things related to rivers such as lakes and seas are gradually getting polluted in increasing rates. This is the main proplems of environmental polution Main reason of the polution of the rivers is usinng rivers as a sewage pipe and use of them out of their real purposes. Besides, the wrong use of settlement areas and wrong planning of development plans of cities along the river beds are causing human life casualities and loosing goods by floating rivers. The resolution of these problems is a subject among the disciplines but firstly before everything, status of ownership of the river beds have to be determined and improved. Municipal development activities has to be arranget with respect to present conditions. At this stage, every work has to be done is related to cadastro and municipal development plannig applicatoins and these are the topic of the applicable geodesy. As an example of this problem. Trabzon Değirmendere region has been selected as an application zone along the river. From coast of Blacksea to 3 km away from coast along the river has been surveyed and existing status of about the river is mapped. Cadastral map and existing status map has been overlapped by transformation of common points on two maps. Then, present ownership and the way of use of river beds are determined. These are compared to their right statues which are acceptable by law. The result of this comparison main mistakes have been determined for the solution of the problem and making not some mistakes again on river bed regions which are not in use and in wrong use, in need of actions and suggestions have to be taken by surveying and cadastre engineers are dealth with. VI