Bilgisayar destekli biyük ölçekli fotogrametrik şehir haritalarının yapımı, Türkiye'deki uygulamalar ve rantibilite hassasiyet yönünden irdelenmesi
The Production of computer aided large scale photogrammetric city maps, the aplications in Turkey and rantability and investigation of precision
- Tez No: 29991
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. NURİ ERGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR DESTEKLİ BÜYÜK ÖLÇEKLİ FOTOGRAMETRİK ŞEHİR HARİTALARININ YAPIMI.TÜRKİYE DEKİ UYGULAMALAR VE RANTABİLİTE VE HASSASİYET YÖNÜNDEN İRDELENMESİ ALI GÖKMEN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman :Prof.M. Nuri ERGİN 1993 Jüri : Prof.M.Nuri ERGİN Prof-Abbas BARIŞKANER Prof.Dr.Mehmet YERCİ Bu çalışmada, ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan büyük ölçekli fotogrametrik harita üretimi çalışmalarının önemi açıklanmaya çalışılmış.konunun anlaşılması ve verilen örnek çalışmaların kolayca tetkiki için teorik bilgiler sunulmuştur. Kent bilgi sisteminin temelini oluşturacak sayısal haritaların fotogrametrik yöntemlerle üretim çalışmalarından adım adım bahsedilmiştir. Bunun yanında kontrol hizmetleri.yöntem ve ulaşılan sonuçlar açısından değerlendirilmiştir.Ayrıca üretilen haritaların niteliği.arazide yapılan testlerle kullanılabilirlik.araziye uygulanabilirlik ve güncelleştirilebilirlik açısından ele alınmıştır. Ülkemizde ilk uygulama olan İstanbul fotogrametrik sayısal harita üretimi projesinden detaylı olarak bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise, mevzuatımızda bu hususta yetersizlikler bulunduğu belirtilerek, hukuki ve örgütsel açıdan bazı değişikliklerin yapılması gereği gerekçeleri ile açıklanmış ve bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PRODUCTION OF COMPUTER AIDED LARGE SCALE PHOTOGRAMME- TRIC CITY MAPS, THE APLICATIONS IN TURKEY AND RANTABILITY AND INVES TIGATION OF PRECISION Ali GÖKMEN SELÇUK UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF GEODESY AND PHOTOGRAMMETRY ENGINEERING SupervisonProf.M.Nuri ERGİN 1993 Jury:Prof.M.Nuri ERGİN Prof.Abbas BARIŞKANER Prof.Dr.Mehmet YERCİ In this study, the importance of large scale photogrammetric map production work, recently applied in our country is tried to be explained.To grasp the subject and to investigate the given examples.theoretical knowledge is presented. The study of production of the numerical maps wich will constitude the city informa tion system by using photogrammetric methods is dealt with.Behind this.the quality of produced maps were investigated from the aspects of compatibility to land.avaibility with the tests done on land and ability to apply it to our times. Istanbul photogrammetric numerical map production project.wich is the first aplica- tion in our country is explained in detail. In the conclusion.mentioning that there is lack of law about this subject.the necessi ty of reforming in law and managerial areas.with its accounts is explained and some proposals are made.