Kahramanmaraş Ahir dağı kuru dere yataklarının florasına katkılar
Contributions to the flora of dry river beds of Kahramanmaraş Ahir mountain
- Tez No: 659366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYRAN PALABAŞ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küresel iklim değişikliği ile dağ ekosistemleri tehditlere maruz kalmaktadır. Kuru dere yataklarındaki bitkiler artan sıcaklık ve afetlerle değişikliğe uğramaktadır. Bu nedenle floradaki bazı bitkiler uzaklaşırken başka türler de alana gelmektedir. Bitki örtüsü çeşitliliğinin anlaşılması, yazın kuruyan vadilerde analizlerin yapılması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Ahir dağında yazın kuruyan dere yataklarının bitkisel tür zenginliğinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
With global climate change, mountain ecosystems are exposed to threats. Plants in dry creek beds are changing with increasing temperatures and disasters. Therefore, while some plants in the flora move away, other species come to the field. Understanding the diversity of vegetation has a very important place to make analysis in valleys that dry in summer. The aim of this study is to determine the plant species richness of the creek beds which dry in summer in Ahir Mountain.