Elipsoidin düzleme konform konik tasviri
  1. Tez No: 29993
  2. Yazar: KEMAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, elipsoidin konform konik tasviri incelenmiştir. Tasvirin temel matematik yapısı tanımlandıktan sonra; (B,L) elipsoid coğrafî koordinatları ile (x,y) düzlem dik koordinatları arasındaki dönüşüm formülleri geliştirilmiştir Çalışmada elde edilen formüller, literatürde bilinen çözüm yöntemleri ile karşılaştırılmışlar. Elipsoid ve harita düzlemi arasındaki ilişki için gerekli olan (S-s) ve (T-t) indirgeme formülleri incelenmiştir. Bu formüller için sayısal örnekler verilmiş, sonuçlar tablo veya grafik şeklinde sunulmuştur. Son bölümde, konform konik tasvir ile Gauss-Krüger tasviri; değişik konumlarda seçilen farklı kenarlarda indirgemeler yönünden test edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
In this study, the ellipsoidal conform conic projection is investigated. First, the basic matematical structure of the conic projection is defined. The transformation formulae between the geographical coordinates (B,L) and the plane rectangular coordinates (x,y) are developed. These transformation formulae are compared with the present methods in the literature. Secondly, for the relationship between ellipsoid and mapping plane, (S-s) and (T-t) reduction formulae are evaluated. Numerical examples for these formulae are presented and the results are given with tables or graphical forms. Finally, conform conic projection and Gauss-Kruger projection are tested with respect to the reductions for the different lengths in various positions.