Ülkemizde planlama imar ve yasal yapılaşmanın incelenmesi
  1. Tez No: 29994
  2. Yazar: RESUL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Kentleşme, konut, gecekondu, bölgesel gelişme dengesizlikleri, çevre sorunları, imar ve planlama kargaşası gibi konuların, bütün dünyada olduğu gibi Ülkemizde özellikle son elli yılın en güncel toplumsal olguları arasına girmiş olması nedeniyle, bu çalışmam ile bu konuda problemlerle karşılaşan, çözüm üreten araştırmacı ve teknisyenlere azda olsa altlık oluşturabilmeyi amaçladım. Bu çalışmada; Birinci bölümde: Kent ve kentleşme tanımlarına, kentleşmenin dünyada ve Türkiye' deki tarihçesine, Kentleşmenin nedenlerine ve Ülkemizdeki kentleşme politikasına, İkinci bölümde; Planlama tanımına ve plan türlerinin incelenmesine, Üçüncü bölümde; Mevzuatımıza konu olan Planlama kademelerine ve plan türlerine, özel amaçlı imar planlarının irdelenmesine, Dördüncü bölümde; İmar planlarının yapılması, kabul edilmesi ve değiştirilmesinin incelenmesine, Beşinci bölümde; Yürürlükteki imar kanunun, Amaç, İlke ve hedefleri, Uygulama alanı, önceki yasa ile farklılıkları ve benzer yönleri, 3 194' de Bakanlık yetki ve görevlerinin irdelenmesine, Altıncı bölümde; İmar ile ilgili yeni mevzuatın yasal yapılaşmaya etkilerinin incelenmesine, Yedinci bölümde; Yasal yapılaşma prosedürüne ve uygulamadan bazı örneklere, Sekizinci bölümde; Sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY All over the world, people have been encountered unorganized town planning, housing, squat ter's house, regional planning and development plans, the problem of environmental etc. This kind of problems have especially been took their places in daily life in Turkey for about 50 years. I would like to assist to investigators and technicians in order to deal with their problems as they are defined above. In my essay: In the first part : The definition of town and town planning, the historical development of town planning in Turkey and in the world, to approach the town planning in Turkey. In the second part: to study the variety of the development plan and the definition of it. In the third part : to study the stage of the the development plan and the variety of it. In the fourth part : to prepare the development plans, to certify them, to change them, to observe their results. In the fifth part : The aim, task and basis of the validity of the development plans the area of organization. What is the difference between the last development plan and the new one, and like? What is the function of Ministry of Development and Housing in Law, 3194? In the sixth part : to study the effecfion of the development plans to legally construct a build. In the seventh part: What and How is the legal way to construct a build? Some examples in practise. In the eighth part: Results and Advices.