Orman parsellerinde alan hesabını etkileyen faktörlerin belirlenmesi; Trabzon ili Köprübaşı ilçesi
Determination of the factors affecting the area calculation inforest plots; Investigation on forest plots in Köprübaşı district
- Tez No: 904323
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Orman parsellerinin alanları uygulamada diğer tüm kadastro parsellerinde olduğu gibi 3lik UTM (Universal Transversal Mercator) harita projeksiyon sisteminde hesaplanmaktadır. UTM elipsoidin düzleme konform tasvir yöntemi olup haritada oluşacak alanlarda sadece şekli koruyup uzunluk ve alan deformasyonlarında bozulmalar olur. Özellikle de orman parsellerinin büyük alanlar olduğu düşünürse tasvirden gelen deformasyonlar daha da büyümektedir. Orman parsellerindeki alanlar uygulamada harita yani düzlem üzerinden hesaplanmaktadır. Fakat parseller topoğrafya üzerinden işlem gördüğünde; elipsoid, jeoid ve eğiminde bu parsellerin alanları üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada harita üzerindeki orman parsellerinin alan değerlerine; harita projeksiyon seçimi, elipsoid, jeoid ve topoğrfayadaki eğimin etkisi incelenmiştir. Bu inceleme için tez kapsamında Trabzon, Köprübaşı ilçesi sınırları içinde farklı alanlara sahip orman parsel alanları kullanılmıştır. Sonuç olarak UTM ve alan koruyan projeksiyonlarda hesaplanan alanların gerçek alan değerini yeterli düzeyde karşılamayacağı, gerçek alan değerine ulaşmak için farklı yöntemler ve yazılımlar üretilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Gerçek alan değeri OGM için orman parsellerinin değerlendirilmesinde, maliyet- analiz çalışmalarında, ağaçlandırma vb. orman uygulamalarında önem sahibidir. Elipsoid yüzeyinde hesaplanan bu alan değerleri sadece orman çalışmalarında değil ayrıca diğer tarım ve şahıs arazileri içinde mühimdir.
Özet (Çeviri)
In practice, the areas of forest parcels, like all other cadastral parcels, are calculated using the 3° UTM (Universal Transverse Mercator) map projection system. UTM is a conformal map projection method that preserves shape but introduces distortions in length and area. These distortions become more pronounced, especially for large forest parcels. The areas of forest parcels are typically calculated on a map, which is a flat plane. However, when parcels are considered on the actual topography, factors such as the ellipsoid, geoid, and slope are known to affect the area calculations. In this study, the effects of map projection selection, ellipsoid, geoid, and slope on the area values of forest parcels on the map were examined. For this analysis, forest parcels with different areas within the boundaries of the Köprübaşı district in Trabzon were used. As a result, it has been concluded that the areas calculated using UTM and area-preserving projections do not adequately reflect the true area values. To achieve accurate area measurements, different methods and software need to be developed. The true area values are important for evaluating forest parcels for the General Directorate of Forestry (OGM), cost-analysis studies, afforestation, and other forest applications. These area values, calculated on an ellipsoidal surface, are also significant not only for forestry work but also for agriculture and personal land management.