Korozyonu önlemede kompozit poliüre-polipirol kaplamalarının kullanılması
Polypyrrole-polyures composite coating for corrosion protection
- Tez No: 299934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ksilen çözücü ortamında, metilendifenildiizosiyanat ve oleil amin kondensasyon tepkimesi yardımıyla diüre sentezlenmiştir. Jel olarak elde edilen ürüne renk pigmenti de eklenmiş ve yumuşak çelik yüzeyine kaplama olarak uygulanmıştır. Elde edilen kaplamanın yapısal özellikleri NMR, ATR-FTIR analizleri ile belirlenmiş ve termal özellikleri için DSC analizleri yapılmıştır. Kaplamanın morfolojisi ise SEM tekniği ile incelenmiştir. Yumuşak çelik üzerindeki kaplamanın korozyona karşı koruma etkinliği seyreltik Harrison çözeltisinde (%0,35 (NH4)2SO4 + %0,05 NaCl), Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi tekniği ile çalışılmıştır. Bir kaplamanın bariyer özelliği, su alma hızına doğrudan bağlı olduğundan, kaplamanın zamanla performansı incelenmiştir. Ayrıca, kimyasal yolla sentezlenen polipirol ile diüre kullanılarak kompozit bir kaplama hazırlanmış ve aynı testler uygulanmış, kompozit kaplamanın daha etkin olduğu belirlenmiştir. Bir sıcaklık döngüsü ile kaplamaların değişken sıcaklıklara maruz kalmaları durumundaki etkinlikleri de ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diurea was synthesized with condensation reaction of oleilamine with methylenediisocyanate. Also, some additives like colouring pigment was used for obtaining optimum film quality. Besides, diurea-polypyrrole composite coating was prepared on steel. In order to investigate corrosion performance of these coating, electrochemical testing was carried out in diluted Harrison solution (%0,35 (NH4)2SO4 + %0,05 NaCl), which represents the corrosive environment caused by acid rain. Electrochemical İmpedance Spectroscopy (EIS) and anodic polarization plots were used to evaluate corrosion performance. In order to investigate the resistance of both diurea and composite coatings Differential Scanning Calorimetric (DSC) measurement was carried out. Also, some NMR and ATR-FTIR studies were realized for structure analysis. The surface morphology of the coatings was examined by Scanning Electron Microscopy (SEM). The results showed that these coatings have shown good barrier property against corrosion of mild steel. Also temperature cycling testing was applied to compare the coating performance, under changing temperatures