Dimetil terefitalat üretim endüstrisi atık sularından asetik asitin iyon değiştirme yöntemi ile gideriminin araştırılması
Investigation of treatability of acetic acid from dimethyl terephtalate production with ion exchange
  1. Tez No: 299935
  2. Yazar: ÖMER ZEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
DMT üretimi sonucu oluşan atıksuların anaerobik yöntemlerle arıtılması sırasında karşılaşılan en önemli problemlerden biri, asetik asitin diğer zor parçalanan bileşiklerin indirgenmesini inhibe etmesidir. Bu problemi ortadan kaldırmak amacıyla bu çalışmada, DMT atıksuyunda iyonlaşmış durumda bulunan asetik asitin iyon değiştirme yöntemiyle giderilmesi incelenmiştir. 2 aşamada yapılan çalışmanın ilk aşamasında 1000 mg/L'lik asetik asit çözeltisi, 0,5-0,75-1-2-3 ve 4 gram zayıf baz anyonik reçine ile karıştırılmış ve 4 gram reçine ile %91,5 asetik asit giderimi elde edilmiştir. 2. aşamada 12,000 mg/L asetik asit içeren ham DMT atıksuyu 50-55-60-65 ve 70 gram reçine ile karıştırılıp, 70 gram reçine ile %86,5 asetik asit giderimi elde edilmiştir. Asetik asit gideriminde iyon değiştirme yönteminin etkinliğini belirlemek için deneysel veriler denge izoterm modellerine uygulanmıştır. Yapılan bu çalışmada, iyon değiştirme yönteminin DMT atıksularının arıtılmasında etkili bir ön arıtma yöntemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the major problem in the anaerobic treatment of the wastewaters produced from the production of DMT is the inhibition in the degradation of the complex compounds by acetic acid. The aim of this work is to treat ionized acetic acid in DMT wastewater with ion exchange to solve this inhibition problem. This study was done in 2 stages. At the first stage, a 1000mg/L acetic acid solution is treated with 0,5-0,75-1-2-3 and 4 g weak base anion exchanger and with 4g resin, %91,5 acetic acid removal efficiency is obtained. At the second stage, DMT wastewater with 12000 mg/L acetic acid was treated with 50-55-60-65 and 70g resin and with 70g resin %86,5 acetic acid removal efficiency is achieved. To determine the efficiency of the ion exchange on the removal of acetic acid, the data?s that are obtained are performed to the adsorption isotherms. In this study, it is clearly understand that ion exchange is a effective process method in the pretreatment of the DMT wastewaters.