Evsel ısıtmada kullanılan neme dayanıklı yakıt briketlerinin hazırlanması
Processing of fuel water resistant briquettes used in domestic heating
  1. Tez No: 299937
  2. Yazar: GÜLER BAYAR KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, ince boyutlu kömürlerden elde edilen briketlerin standart test sonuçlarını ve briketleme deneylerini kapsamaktadır. Deneylerde, tane boyutunun, ısıl işlem süresi ve sıcaklığının, nem içeriğinin, briketleme basıncının ve bağlayıcı miktarının briketlerin mekanik dayanım üzerine etkileri araştırılmıştır. Briketlerin dayanımları ile ilgili bilgi elde etmek için suya, darbeye ve düşmeye karşı dayanım testleri yapılmıştır. Numunelerin yanma karakteristikleri için soba yakma testi yapılmıştır.Deneysel çalışmaların sonuçlarına göre briketlenen numunenin optimum tane boyutu ve nem miktarı sırası ile -3,15 mm ve %7'dir. Briketleme basıncı 450 kg/cm2 yüzeyi olduğundan en iyi mekanik dayanıma ulaşıldı. Optimum bağlayıcı miktarı, ısıl işlem süresi ve sıcaklığı sırası ile %10, 60 dk ve 200 0C'dir.
Özet (Çeviri)
This study covers briquetting experiments and the Standard test results of the briquettes obtained from a fine sized coal sample. In the experiments, effects of binder content, heat treatment period, temperature and particle size on mechanical strength of the briquettes were investigated.Water resistance, impact resistance and shatter tests were conducted in order to find out information related to durability of the briquettes. Stove combustion tests were performed for the combustion characteristics of the samples.As a result of the experimental studies, optimum particle size and moisture content of the sample briquetted, were found as ? 3,15 mm and 7% respectively. The best mechanical strength was achieved when the briquetting pressure was 450 kN/ briquette surface. The optimum binder content was 10%, heat treatment period and temperature were 60 min and 200 0C respectively