Yeni polimerik ligandlı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, katalitik etkisi ve elektriksel özelliklerinin belirlenmesi
Syntheses and characterization of new polymeric metal complexes and investigation of theirs catalytic effect and electrical properties
- Tez No: 299949
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada polistren amino metilatın, P(S-DVB)Ll, P(S-DVB)L2,P(S-DVB)L3 ligantları ve bu ligantların Co(II), Fe(III), Cu(II), Ni(II) ve Pd(II) kompleksleri sentezlendi ve spektroskopik ve analitik metotlarla karakterize edildi. P(S-DVB)Ll ve P(S-DVB)L2 polimer ligantlarının Suzuki eşleşme tepkimelerindeki katalitik etkinlikleri incelendi. Bütün bileşikler elementel analiz, SEM-EDX, FT-IR, UV ve TGA-DTA gibi yöntemlerle karakterize edildi. P(S-DVB)Ll, P(S-DVB)L2, P(S-DVB)L3 ligantlarının ve metal komplekslerinin elektriksel iletkenlikleri incelendi. Tüm komplekslerin özdirenç değerleri yarı iletkenler sınıfındadır. Yalnız Pd-P(S-DVB)L3 kompleksinin özdirenç değeri diğer komplekslerden daha düşüktür. Diğer bir ifade ile iletkenliği diğer komplekslerden daha yüksektir (107 kat). Ayrıca yapılan ölçümlerde tüm komplekslerin p-tipi yarıiletken özelliği gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Aminomethylated polystyrene ligands P(S-DVB)Ll, P(S-DVB)L2, P(S-DVB)L3 and their Co(II), Fe(III),Cu(II),Ni(II) and Pd(II) metal complexes have been prepared and characterized by the spectroscopic and analytical techniques.The catalytic properties of P(S-DVB)Ll and P(S-DVB)L2 was researched by Suzuki Coupling reactions. All compounds have been characterized by elemental analyses, SEM-EDX, FT-IR, UV and TGA-DTA.The eletrical conductivity studies of the P(S-DVB)Ll, P(S-DVB)L2, P(S-DVB)L3 ligands and theirs metal complexes have been carried out. The resistivity values of all complexes are in semiconductor class. But, the resistivity of Pd-P(S-DVB)L3 is lower than the other complexes. In other words, the conductivity of this complex is higher than other complexes (107 times). In addition, it has been seen that all complexes have p-type semiconductor properties.