Genetik algoritma yöntemi ile kaskad sistemler için optimum kontrolör tasarımı
Optimum cascade systems designs using genetic algorithm master thesis
- Tez No: 299962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uzun zaman gecikmeli ve standart geri beslemeli kontrol sistemleri, güçlü bozucular karşısında iyi performans verememektedirler. Kaskad kontrol, özellikle öngörülmeyen bozucuların varlığında bir kontrol sisteminin performansını arttırmak için tek geri beslemeli kontrol sistemlerinin bir alternatifidir.Literatürdeki çalışmalarda, kaskad kontrol sistem tasarımında referans giriş ele alınarak kontrolörlerin ayar parametreleri elde edilmiştir. Bu çalışmada ise, bozucu sinyal referans alınarak kontrolörler tasarlanmıştır.Yapılan çalışmada kaskad kontrol sistemi, kararlı, kararsız ve integratörlü sistemler için GA kullanılarak bozucu ve referansa göre ayrı ayrı optimize edilmiş, sistemin referans ve bozucunun varlığında nasıl bir sonuç gösterdiği gözlemlenmiştir.Sonuçta bozucu referans alınarak optimize edilen kaskad kontrol sistemlerin bozucular karşısında daha üstün performans sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Long time delay and standart feed back control systems cannot result in good performances in the case of strong disturbances. Cascade control is an alternative to conventional single feedback control to improve the performance of a control system, particularly in the presence of disturbances.In Literature, Tuning parameters of controllers in cascade control scheme are optained using referance input. In this study, controllers are designed assuming that the disturbance is more important than reference.In this study, cascade control system has been optimized seperatley for each disturbance and referance by using genetic algorithm for stable, unstable, integratör systems. The system has been observed how to give result in the presence of the referance ve disturbance.In result, it is shown that cascade control systems, which are optimized by the referance of disturbance, provide higher performance againist the disturbances.