Standart olmayan büyüme koşullu eliptik tipten fark denklemlerinin çözümleri
The solutions of difference equations at elliptic type involving nonstandard growth condition
  1. Tez No: 299961
  2. Yazar: SEZGİN OĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİL MAŞİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlk bölümde üzerinde çalışılan uzayın gelişimi ve literatür hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde çalışma boyunca ihtiyaç duyulan temel kavram, tanım ve teoremlerden sözedilmiş, Lebesgue ve Sobolev uzayları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde varyasyonel yaklaşım ve varyasyonel yaklaşımla ilgili temel kavram, tanımve teoremlerden söz edilmiş, ayrıca varyasyonel yaklaşımın uygulandığı bazı problemtürlerinden söz edilmiştir.Dördüncü bölümde Diskret p ? k ? -Laplacian operatörünü içeren eliptik bir denklemincelenerek, sıfırdan farklı en az üç çözümün olduğu Ricceri üç kritik nokta teoremi ilegösterilmiştir.Beşinci bölümde Kirchhoff tipli diskret problem varyasyonel yaklaşımla incelenerek, sıfırdanfarklı çözümler bazı koşullar yardımıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the necessary knowledge about development of the space and literature aregiven.In the second chapter, some basic definitions and theorems are given which are the necessaryfor properly understanding of the following chapters. Moreover, the Lebesgue and Sobolevspace are mentioned.In the third chapter, variational approach and the related basic concepts, definitions andtheorems are given. Furthermore, applications of variational approach to the some problemtypes are given.In the fourth chapter, by examining an elliptic equation involoving a discrete p ? k ? -Laplacianoperator, at least three non-zero solutios are shown with Ricceri?s three critical pointstheorem.In the fifth chapter, by examining via variational approach discrete problem at Kirchhoff type,