Elektron-atom (Ar, Ni, Kr, Xe, W) etkileşmesiyle L iç kabuğu iyonizasyonu eşiği seviyesinde uyarılması ve iyonizasyon tesir kesitlerinin Lotz denklemiyle hesaplanması
Electron impact extication of atoms (Ar, Ni, Kr, Xe, W) at L shell ionisation threshold region and calculation of L shell ionisation cross sections by Lotz's equation
  1. Tez No: 299976
  2. Yazar: AKİDE GELİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yüksek enerjili elektronların serbest atomlarla etkileşimiyle, Ar, Ni, Kr, Xe ve W atomlarının L1, L2, L3 kabukları seviyesinde iyonlaşması incelendi. ?L1, ?L2 , ?L3 iyonizasyon tesir kesitleri hesaplandı. Çalışmada; Ar, Ni, Kr, Xe ve W atomlarına ait Li (i=1, 2, 3) alt kabukları iyonizasyon tesir kesitleri ?Li, her bir atom ve 8 faklı elektron bombardıman enerji (Eo) değerleri için Lotz'un yarı-ampirik formülü kullanılarak hesaplandı. Eşik bölgesinden itibaren, bombardıman enerjisi Eo ile ?Li ler; Ei < Eo < 4Ei enerji aralığında her atom için ve her alt kabuk iyonizasyonu için, hızla artmaktadır. Sonuçlar atomik yapıların, Astrofizik, uzay, radyasyon ve nükleer fizik alanındaki birçok konuların anlaşılmasında ve konuyla ilgili deneysel çalışmalarda elde edilen ölçümlerin karşılaştırılmasında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, electron impact excation of free atoms ( Ar, Ni, Kr, Xe and W) at their Li (L1, L2, L3) (i = 1, 2, 3) shells for above the ionisation threshold region values were examined. ?L1, ?L2, ?L3 ionization cross sections were calculated. Ar, Ni, Kr, Xe and W atoms Li subshell ionization cross sections of the ?Li, and for 8 different electron bombardment energy (E0) values of each atom were calculated, using the Lotz equation. Since the threshold region, bombarded with energy Eo ?Li s; Ei