Kubbelerin fotogtametrik yöntemle ölçüşmesi
  1. Tez No: 29999
  2. Yazar: GÜRCAN BÜYÜKSALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Günümüzde tarihi eserler arasında önemli yer tutan camilerin kubbeleri mimaride özellikle incelenmeye değer bulunmaktadır. Bu kubbelerin jeodezik yöntemlerle ölçüsü gerek çalışma ortamının uygun olmayışı gerekse de hesaplamalara esas olan yatay ve düşey açı ölçümünün ancak ek bir düzen kullanılarak yapılabilmesi nedeniyle oldukça zor olmaktadır. Buna karşılık fotogrametrik yöntemde, sadece çekilecek resimlerle ölçüm işlemi kolaylıkla yapılmakta ve hesaplamalarda daha uzun zamana ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapılan bu çalışmada fotogrametrik yöntemin jeodezik yöntemin yerine kullanılabilirliği araştırılmış ve fotogrametrik yöntemin çok uygun sonuçlar verdiği görülmüştür. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY At Ihc present, the dome of Mosques are found extremely interesting subject and it is worth to study among the historical works in the architecture. However, measurements of these domes are very difficult with geodesic methods because of inconvenient working enviroment and also in need of auxilary equiment to make horizantal and vertical angle measurements which are base of calculations to determine the surface of the domes, but, in phologrammetric method, only a taken picture of a dome will be sufficient. The measurements will be made easily on the pictures. In the calculation,there is no need too much time as well. In this research, use of phologrammetric method instead of geodesic method has been sought and it is seen that photogrammetric method gives appropriate results as well as geodesic methods. VI