Rize Fırtına deresinin alabalık yetiştiriciliği yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 29998
  2. Yazar: NİGAR ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Rize il sınırları içerisinde bulunan Fırtına dere sinden, bir yıl boyunca her ay alman su örneklerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre bulanıklığın bazı aylarda alabalık yetiştiriciliği için önerilen tolere değerinin üzerine çıktığı, diğer parametrelerin ise uygun olduğu belirlenmiştir. Bulanıklığın bazı tedbirler alınarak giderilmesi durumunda, Fırtına deresinin alabalık yetiştiriciliğinde kaynak olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the physical and chemical characteristic of water samples taken from river Fırtına in the region of Rize have been exaimined. The water samples were taken with monthly periods throught a year. According to results came out from this study, the turbidity in the river Fırtına exceeds the proposed limits for trout rearing in the certain months of the year, while other parameters remain within reasonable ranges. It has been ascertained that the river Fırtına can be used as on origin for trout rearing if the turbidity is removed by means of certain precaution. VI