Bulinus truncatus (Audouin 1827) (Mollusca:Gastropoda) ve Physa acuta (Draparnaud 1805) (Mollusca:Gastropoda) türlerinin Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi civarındaki dağılışları ve aralarındaki bazı morfolojik farklılıklar
Distribution and some morphological differences of Bulinus truncatus (Audoin 1827) (Mollusca:Gastropoda) and Physa acuta (Draparnaud 1805) (Mollusca:Gastropoda) habituated in Akçakale vicinity in Şanliurfa
  1. Tez No: 300027
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. RIDVAN ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Haziran 2010 ve Mayıs 2011 tarihleri arasında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden seçilen 4 istasyonun incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada, digenetik trematodlardan Schistosoma haematobium'a ara konak olan ve tıbbı önemi bulunan Bulinus truncatus ile morfolojik olarak ona çok benzeyen Physa acuta salyangozlarının Şanlıurfa ilindeki yeni lokaliteleri ile aynı habitatta yaşayan bu iki tür arasındaki bazı farklılıkların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Araziden toplanan örnekler uygun kaplara konularak laboratuara getirilmiştir. Canlı örnekler üzerinde yapılan incelemede, Physa acuta'dan farklı olarak Bulinus truncatus türündeki hemoglobinin varlığı ortaya konulmuştur. İncelenmesi tamamlanarak tanımı yapılan salyangozların fotoğrafları çekilmiş ve dış kavkılarına ait ölçümler alınmıştır. İncelenen örnekler saklama kaplarına konulup etiketlenmiştir.Yurdumuzda ilk defa aynı habitatta yaşayan Bulinus truncatus ile Physa acuta türleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca Bulinus truncatus türünün yayılış alanını genişletip daha da kuzeye çıktığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the months June 2010 and May 2011 in 4 choosen stations on Akçakale vicinity in Şanlıurfa.In this study, it is aimed that to find out new localities and some differences of morphologically similar species, Bulinus truncatus, and Physa acuta, that live in same locality in Şanlıurfa vicinity. Bulinus truncatus is an intermediate host of a digenetic trematod Schistosoma haematobium, so it has medically importance.Collecting materails put in suitable caps and brought to the laboratory. Some living samples of Bulinus truncatus have been used to proof of hemoglobin that is differs from Physa acuta. After searching on samples they photoes and conchological mesasures were taken. Eventually they labelled in caps.It is find out that Bulinus truncatus and Physa acuta live in same habitat. In addition Bulinus truncatus enlarged its distribution and it setled down more north in Turkey.