Harran Ovası topraklarında agregat stabilitelerinin sulama öncesi ve sonrasındaki durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of aggregate stability before and after irrigation in Harran Plain soils
- Tez No: 300071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma ile Harran Ovası' nda 1994 yılında sulu tarıma geçilmeden önce 6 toprak serisinden alınan toprak örneklerinin ıslak eleme metodu ile bulunan agregat stabilitelerinin, sulu tarıma geçildikten sonra aynı serilerden alınan örneklerin nasıl bir değişikliğe uğradığına ilişkin bir değerlendirme yapılmıştır. Ova topraklarına ait 6 toprak serisinden toplam 36 adet toprak örneği alınarak laboratuar koşullarında bazı fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Islak eleme metodu ile her bir toprak örneğinin agregat stabilitesi formülize edilerek hesaplanmıştır.Yapılan bu analizler sonucunda ortaya çıkan agregat stabilitesi değerlerin, sulama öncesi yapılan çalışma sonucunda çıkan agregat stabilitesi değerlerine oranla daha düşük değerlere sahip olduğu gözlenmiştir. Akçakale, Cepkenli, Gürgelen, Harran, Kısas ve Sırrın toprak serilerine ait topraklarda sulama öncesinde en yüksek agregat stabilitesine sahip toprak serisi Sırrın serisi iken, sulama sonrası ise en yüksek agregat stabilitesine sahip toprak serisi Kısas serisi olarak belirlenmiştir. Sulama öncesi en düşük agregat stabilitesine sahip toprak serisi Cepkenli serisi olup, sulamadan sonra yapılan bu çalışma sonucunda da yine en düşük agregat stabilitesine sahip toprak serisinin Cepkenli serisi olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma ile toprak agregatlarında görülen azalmalar neticesinde Harran Ovası topraklarının sulu tarıma geçildikten sonra erozyona karşı dayanıklılıklarının da azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Harran Plain in the territory of the plains in 1994, irrigated aggriculture on the plain before proceeding to the 6 soil series of samples taken in the aggregate by wet sieving method stability of irrigated agriculture after the free samples from the same series have a change in how an assesment is made. The plain lands of the 6 soil series based on a total of 36 soil samples in laboratory conditions were some of the physcial and chemical analysis. Each instance of a soil aggregate stability by wet sieving method were computed by formulating.The aggregate stability values that result from this analysis, the pre-irrigation as a result of the work that has been observed to have lower values than the values of aggregate stability. In Akçakale, Cepkenli, Gürgelen, Harran, Kisas and Sirrin soil series, before watering the land with the highest aggregate stabilities Sirrin. After watering the soils with the highest aggregate stability was determined as a series of the tit for series. With the lowest aggregate stability of the pre-irrigation soil series was Cepkenli series, made after irrigation as a result of this study also have the lowest aggregate stability was determined that the soil series Cepkenli series. This study was conducted with the soil as a result of reductions in aggregate erosion resistance in the Harran Plain soils irrigated aggriculture also decreased after switching.