Güneş pillerinden elektrik üreten bir sistemin analizi ve tasarımı
The analysis and design of a photovoltaic system
- Tez No: 300083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme olanağısağlayan güneş pili sistemleri üzerinde durulmaktadır. Güneş pillerinin çalışmaprensipleri, güneş pili sistemini oluşturan elemanlar ve kullanım alanlarına göreoluşturulabilecek farklı sistemler incelenerek güneş pillerinin kapsamlı bir analizisunulmaktadır. Dünyada güneş pili sistemlerine öncülük eden ülkeler ve buülkelerdeki hükümetlerin yatırımcılara sağladığı destekler araştırıldığında,Türkiye'de yatırım maliyetinin yüksek, çıkartılan yasaların da yetersiz oluşunungüneş pili sistemlerinin yaygınlaşmamasında önemli rol oynadığı görülmektedir.Çalışmada güneş pili sistemleri analiz edildikten sonra Bozbük/Milas/Muğla'dabulunan 30 konutluk bir yazlık site için şebeke bağlantılı bir güneş pili sistemikurulum planlaması gerçekleştirilmektedir. İlgili bölgenin güneş ışınımıverilerinden ve benzetim yönteminden yararlanılarak ne kadar elektrik enerjisiüretilebileceği, hazırlanan bir karar destek sistemi yazılımı ile belirlenmektedir.Karar destek sistemi kullanılarak elektrik enerjisi üretim değerleri, yazlık siteninelektrik enerjisi tüketim değerleriyle karşılaştırılmakta ve ihtiyaç duyulacak güneşmodülü sayısına göre farklı sistemler önerilebilmektedir. Son olarak, önerilensistemler için ayrıntılı maliyet analizleri yapılarak, yatırımcılarasunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, photovoltaics, which provide electricity from solar energy,were examined. A detailed analysis of photovoltaic systems was presented byexamining the principles of solar cells, and the components as well as the types ofphotovoltaic systems that can be generated to meet sprecific requirements. Whenthe laws and incentives about photovoltaic systems were investigated in thosecountries which lead the photovoltaic industry, the negative effects of highinvestment costs and the lack of incentives were determined to be the maindifficulties hindering the development of photovoltaic industry in Turkey. After adetailed analysis of photovoltaic systems, the design of a grid connectedphotovoltaic system installation was proposed and examined for a 30-unit summerresort in Bozbük/Milas/Muğla. A decision support system was developed in orderto calculate the daily electricity production values by using solar radiation data ofthe selected area and the simulation method. By using the decision supportsystem, daily electricity production values were compared with the electricityconsumption of the summer resort; and based on the number of solar modules thatwere required, different system alternatives were proposed. Finally, expandedinvestment analyses for each proposed system were presented.