Martingaller üzerine bir çalışma
A study on Martingales
  1. Tez No: 300084
  2. Yazar: MENŞURE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ortaya çıkışı bahis stratejilerine dayanan martingal, olasılık teorisinde koşullu beklenen değer temeline dayanan bir stokastik süreçtir. Martingaller birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Bilinen uygulama alanlarından biride hisse senedinin gelecek değerine ilişkin belirsizliğini ortadan kaldırarak finans matematiğinde kullanılmasıdır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmada kullanılacak olan temel kavramlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde martingallerin genel tanımları ve bazı uygulamaları ele alınmıştır. Son bölümde ise martingallerin finans matematiğine uygulanmasına yer verilmiştir.Martingal teorisi, modern finans matematiğindeki en önemli teorilerden biridir ve oldukça geniş bir alana sahiptir. Bu yüzden bu çalışmada martingal teorisinin menkul kıymetlerin fiyatlandırılması ile doğrudan ilişkili yönleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of Martingales which is a sthocastic process based on conditional expected value in probability theory rely on betting strategies. Martingales are used in various areas. One of the well known application areas of martingales is annihilating the ambiugity of future stock values in financial mathematics.This study consists of three main sections. In the first part, general information is given about basic concepts that will be used in study. In the second part, general definitions of martingales and some application are discussed. In the last part, martingales are applied to finance mathematics are included.Matingale theory is one of the most important theories related to financial mathematics and it has a considerably wide study area. Therefore in this study directly related parts of stock pricing in martingale theory has been mentioned.