Sitokin sinyal baskılayıcı (SOCS) genlerinin ifadesinin metilprednizolon ve Vitamin-D3 uygulanmış kronik miyeloblastik lösemi (K-562) hücrelerinde araştırılması
The investigation of suppressor of cytokine signalling (SOCS) gene expression in chronic myeloblastik leukemia (K562) cells treated methylprednisolone and Vitamine D3
  1. Tez No: 300103
  2. Yazar: BURCU REYHANİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ATA ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Lösemilerin oluşum mekanizmasında rol oynayan sinyal moleküllerinin hücresel ilişkileri ve bu moleküller tarafından kontrol edilen genlerin ifadelerinin değişimi ile ilgili yoğun bir şekilde hematolojik çalışmalar yapılmasına rağmen, antiproliferatif, apoptotik ve farklılaştırıcı ajanların hangi genler üzerinde etki ettikleri hala tartışmalıdır. Bu çalışmada, Metilprednizolon (MP) ve Vitamin D3 (VD-3)'ün birlikte kullanımlarının, K562 hücre hattında SOCS genlerinin ifadesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, K562 hücrelerine üç farklı zamanda (6. saat, 12. saat ve 24. saat) 8 farklı doz uygulanmıştır. Belirtilen zaman ve doz aralıklarında, MP ve VD-3'ün SOCS-1 ve SOCS-3 genlerinin ifadesi üzerindeki etkileri niceliksel gerçek zamanlı RT-PCR ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar `Pfaffl' metoduna göre hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda, SOCS-1 ve SOCS-3 genlerinin ifadesinin, 6. saatte yüksek doz MP ve düşük doz VD-3'ün beraber uygulandığı örneklerde en fazla oranda arttığı tespit edilmiştir (SOCS-1; 675 kat, SOCS-3; 1833 kat). Sadece MP'un uygulandığı örneklerde orta derecede (SOCS-1; 0.68 kat, SOCS-3; 2.34 kat) artış olduğu belirlenmiştir. VD-3'ün tek başına SOCS genlerinin ifadesinde önemli bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. SOCS-1 geninin ifadesinde en yüksek doz MP ile en düşük doz VD-3 birlikte uygulandığında, sinerjistik etki göstererek yüksek derecede artışa neden olmuştur. Çalışmada, SOCS-3 geninin ifadesinin SOCS-1'e göre daha fazla ifade edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cellular relation of signal molecules that play roles in the mechanisms of leukemogenesis, and the change of the gene expression that controlled by this molecules concerning antiproliferative, apoptotic and differentiation agents were affected on to the genes is still controversial despite an intensive hematological studies have carried on some agents. In this study, the effect of methylprednisolone and vitamin D-3 were co-treated in K562 cells thought to be possible changes on expression of SOCS genes. In this study, eight combinations of two drugs were applied in to the K562 cells in three different times (6 hr, 12 hr, and 24 hr). Time and dose dependent effect of MP and VD-3 on the SOCS-1 and SOCS-3 gene expression measured by quantitative real-time RT-PCR. The results were calculated according to 'Pfaffl method?. The result of calculations, SOCS-1 gene expression and SOCS-3 gene expression was strictly high determined in samples co-treated with high dose MP and low dose VD-3 in 6th hr (SOCS-1; 675 fold, SOCS-3; 1833 fold). The effect of MP alone was moderately determined in samples (SOCS-1; 0.68 fold, SOCS-3; 2.34 fold). The effect of VD-3 alone was determined a null significant impact. Apart from gene expression is dramatically upregulated under the synergistic effect of high dose MP and low dose VD-3. SOCS-1 gene expression was generally not upregulated. In this study SOCS-3 gene expression was detected significant upregulation than SOCS-1 gene expression.