Mersin Körfezi trol balıkçılığında av ve ıskarta kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of catch and discard compositions in trawl fisheries in Mersin Bay (Eastern Mediterranean)
- Tez No: 300102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mersin Körfezi dip trol avcılığında av ve ıskarta kompozisyonunun belirlenmesi için yapılan bu çalışma 15 Eylül 2010 ve 15 Nisan 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada 3 farklı ticari trol teknesi kullanılmış ve toplam 55 çekime ait av ve ıskarta verisi toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ağlar, torbada 44 mm göz açıklığına sahip Akdeniz tipi 600, 700 ve 900 göz geleneksel ağlardır. Çekimler 20?140m arası derinliklerde gerçekleştirilmiş, 91?271 dakika sürmüş ve çekim hızı 2,5-2,7 deniz mili arasında değişmiştir. Toplamda 105 tür tespit edilmiş olup bu türlerden 53'ü balıkçılar tarafından alıkonmuş, 88 tür ıskarta edilmiştir. Sonuçlar ağırlık olarak ortalama ıskarta yüzdesini %45,4 (s.e. 2,1), adet olarak %70,6 (s.e. 3,2) olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study about determination of catch and discard compositions in bottom demersal trawl fishing in Mersin Bay was conducted between 15 September 2010 and 15 April 2011. In this study, 3 different commercial trawl ships were used and catch and discard data were collected in a total of 55 hauls. Gears used in this study are 600, 700 and 900 mesh Traditional Mediterranean type trawls which has 44mm codend mesh size. Hauls were performed between 20-140 meters depth, lasted 91-221 minutes and haul speed varied between 2,5-2,7 miles. A total of 105 species were identified, 53 of these species were retained by the fishermen and 88 of them were discarded. The results show that average discard percentage is 45.4 (s.e. 2,1) in terms of weight, and 70.6 (s.e. 3,2) in term of number. In this study, the variables effecting discard percentage (in terms of number and weight) were found as haul date, haul duration, water temperature and water depth (p< 0,05). It was observed that many immature individuals of red mullet (Mullus barbatus), common pandora (Pagellus erythrinus), green tiger prawn (Penaeus semisulcatus) and caramote prawn (Melicertus kerathrurus) were caught and it was emphasized that the elimination of these species from bottom trawl net is a necessity for sustainable fisheries.