Sitokin sinyal baskılayıcıları (SOCS) olan SOCS-1 ve SOCS-3 gen ifade düzeylerinin orak hücre anemili hastalarda araştırılması
The investigation of suppressor of cytokine signalling (SOCS) gene expression in sickle cell anemia
  1. Tez No: 317875
  2. Yazar: HATİCE SEVGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ATA ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Orak Hücre Anemisi (OHA) tek nokta mustasyonlu bir hastalıktır ve ß-globin zincirinin altıncı pozisyonunda glutamik asit yerine valin geçisi ile tek bir aminoasitin yer değistirmesi sonucu oluşur. SOCS-1 ve SOCS-3 genleri sitokin sinyal baskılayıcı genlerin iki üyesidir. Bu çalışmada, inflamatuvar bir hastalık olan OHA'nin patogenezinde sitokin sinyal baskılayıcılarının gen düzeyinde ifadesi ilk kez kantitatif real-time RT-PZR tekniği ile araştırılmıştır. SOCS-1 ve SOCS-3 gen ifade düzeyleri hastalığın evrelerine (kriz öncesi ve kriz halinde) göre değerlendirilmiştir.Bu çalışmada stabil durumdaki 73 orak hücre anemili hasta ve kriz nedeniyle hastaneye başvuran 26 hasta, aynı yaş grubundaki 56 sağlıklı populasyon ile karşılaştırılarak incelenmiştir. OHA hastaları ve sağlıklı kontrol gruplarından kan örnekleri alınarak lenfosit izolasyonu yapılmış ve total RNA pürifikasyonu yapıldıktan sonra cDNA sentezi gerçekleştirilmiştir. SOCS-1 ve SOCS-3 genlerine özgül primer ve problar kullanılarak amplifikasyon yapılmıştır ve genlerin kantitasyonu B-aktin geni ile normalize edilmiştir.Kriz grubunun SOCS-1 gen ifadesinin, orak hücre anemisi ve sağlıklı kontrollerden anlamlı derecede düşük olduğu fakat SOCS-3 ifadesinin kontrol grubuna göre değişmediği sonucu elde edilmiştir. SOCS-1 gen ifadesinin kriz döneminde azalması, özellikle SOCS-1 geninin inflamasyonla ilişkili olduğunu ve inflamasyonu azaltıcı yönde etki yapabileceği fikrini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The sickle cell anemia (SCA) is a disorder which caused by a point mutation and results from a single aminoacid subsititution of valine for glutamic acid at the sixth position of the beta-globin chain. SOCS-1 and SOCS-3 genes are two members of suppressor of cytokine signaling genes. In this study, suppressors of cytokine signaling in the pathogenesis of SCA is an inflammatory disease of gene expression level for the first time investigated. SOCS-1 and SOCS-3 gene expression levels were evaluated according to stages (in the pre-crisis and crisis) of the disease.In this study stable conditions 73 patients with sickle cell anemia and 26 patients were admitted to the hospital because of the crisis, the same age group were compared with 56 healthy population. The blood samples were collected from SCA patients and healthy groups and lymphocytes were isolated and managed cDNA synthesis after purification of total RNA. Amplification was carried out by quantitative TaqMan real-time PCR technique using specific primers and probes to SOCS-1 and SOCS-3 genes. Beta-actin gene was used for normalization of the genes.SOCS-1 gene expression in the crisis group, was significantly lower than thosed of sickle cell anemia and healthy controls but SOCS-3 expression did not change compared to the control group. SOCS-1 gene expression decreased during the crisis. These data suggest that SOCS-1 gene seems to be associated with inflammation in SCA and may act a positive role of reducing inflammation.