Paraoksonaz 1 (PON1) geni polimorfizmlerinin mesane kanserinin gelişimi üzerine etkileri
The effect of paraoxonase1 (PON1) polymorphisms on the development of bladder cancer
- Tez No: 300105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Molecular Medicine, Medical Biology, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lipid peroksidasyonunun önlenmesinden sorumlu PON1 serum paraoksonaz1 enziminde görülen polimorfizmlerinin bazı kanserlerde ve sistemik hastalıklarda genetik risk faktörü olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda mesane kanserli bireylerde PON1'in üç polimorfizmi SNP genotipleme yöntemi ile belirlenerek kanserle ilişkili genotipler belirlenmeye çalışılmıştır. PON1 L55M polimorfizminin mesane kanserinin gelişimi ile ilişkili olduğu görülmüştür (p=0,0010). Heterozigot LM (OR=0,333, %95 CI, 0,151 ? 0,734) ve homozigot MM (OR= 3,643, %95 CI, 1,288 ? 10,306) genotiplerinin mesane kanseri gelişiminde etkili olduğu belirlenmiştir (p=0,03). Yalnızca L alleli taşıyor olmak hasta ve sağlıklı bireyler arasında farklılık göstermemiştir (p=0,447), ancak allellerden birisinin ya da her iki allelin M olmasının bireylerde hastalıkla ilişkili olduğu belirlenmiştir. PON1 Q192R polimorfizminin QQ genotipinin hastalığa yatkınlık göstermediği belirlenmiş, mesane kanseri gelişiminde Q alleli ya da R alleli bulundurmanın etkisiz olduğu sonucuna varılmıştır (p=0,853). Ancak homozigot R/R genotipinin bireylerde hastalıkla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Mesane kanserli ve sağlıklı bireylerin tamamı PON1 I102V polimorfizmi açısından homozigot I/I genotipi olarak bulunmuştur. Taranan 107 Türk bireyin tamamının homozigot bulunması, Türk populasyonunun çoğunluğunun yaygın olarak bu polimorfizm için izolösin taşıdığını göstermektedir. PON1'in L55M ve Q192R polimorfizmlerinin bağlantılı genotip sonuçları incelendiğinde tek bir polimorfizm için (LL-RR veya MM-QQ) homozigot varyant allel bulundurması bireyde mesane kanseri riskinin artması için yeterli görülmektedir. Taranan populasyonun tamamında PON1 MM-RR genotipine sahip bireye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Paraoxonase 1, which is coded by PON1 gene, play an crucial role in the prevention of LDL lipid peroxidation. PON1 gene polymorphisms were shown to be associated with some cancer types and systemic diseases. In this study, effect of three independent polymorphisms of PON 1 on bladder cancer development were searched by using SNP genotyping method in bladder cancer patients. It is determined that PON1 L55M polymorhism is associated with bladder cancer (p=0,0010). It is determined that heterozygote LM (OR=0,333, CI 95%, 0,151?0,734) and homozygote MM genotype (OR= 3,643, CI 95%, 1,288?10,306) are influential on bladder cancer expansion (p=0,03). Individuals having LL genotype didn?t show any diversity in terms of bladder cancer risk in comparison to healthy ones (p=0,555). However, it is indicated that carrying one or two M allel is related with bladder cancer progress. QQ genotype of PON1 Q192R polymorphism were shown unrelated to bladder cancer, incontrast, R/R homozygote genotype can be related with bladder cancer. It is also concluded that carrying one of the allels Q or R had no effect on bladder cancer (p=0.853). In terms of PON1 I102V polymorphism, all of the 107 individuals including both healthy ones and cancer patients were shown to be homozygote I/I genotype. We can assume that most of the individuals of Turkish community are isoleucine carriers for PON1 I102 which were shown to have decreased paraoxonase activity. Linking with PON1 L55M ve Q192R genotype analysis, individuals carrying one of the homozygote variant allel (LL-RR or MM-QQ) were shown to have an increased risk for bladder cancer. MM-RR genotype were not found among the searched population.