Erken yaş koroner arter hastalığında plazminojen aktivatör inhibitör 1 geni (4G/5G) ve paraoksonaz 1 geni (L55M ve Q192R) polimorfizmlerinin rolü
The role of plasminogen activator inhibitor 1 gene (4G/5G) and paraoxonase 1 gene (L55M and Q192R) polymorphisms in premature coronary artery disease
- Tez No: 275457
- Danışmanlar: PROF. DR. F. AJLAN TÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) dünya genelinde, mortalite ve morbiditenin ciddi bir kısmını oluşturması sebebiyle tıp ve bilim dünyasında büyük öneme sahip bir hastalıktır. Gen-gen ve gen-çevre etkileşimlerinin çoklu kombinasyonlarından etkilenen, multifaktöriyel etiyolojisi olan KAH'a yatkınlık oluşturan genetik faktörlerin erken yaştaki bireylerde belirlenmesi hastalığın genetik altyapısını anlaşılır kılacaktır. Çalışmamızda plazminojen aktivatörünün ana fizyolojik inhibitörü olan plazminojen aktivatör inhibitör 1 (PAI1) geninin -675 promotor bölgesindeki 4G/5G polimorfizmi ile, lipid metabolizmasında HDL'ye bağlı bulunan ve HDL'nin anti-aterojenik özelliğine etkisi olan insan paraoksonaz 1 (PON1) genindeki Leu55Met ve Gln192Arg polimorfizmlerinin erken yaş (?45 yaş) KAH ile ilişkisini araştırdık.26 erken yaş koroner arter hastası ile yaş ve cins açısından eş 26 sağlıklı kontrolde PAI1 ve PON1 polimorfizmlerini inceledik. DNA izolasyonunun ardından, PCR ve RFLP yöntemleri ile bireylerin genotiplerini belirledik.İncelenen polimorfizmlerde hasta ile sağlıklı gruplar arasında belirgin bir fark gözlenmezken, PAI1 5G allelinin sıklığı hasta grubunda 0.481, kontrol grubunda 0.500, 4G alleli ise sırasıyla 0.519 ve 0.500 olarak bulunmuştur. PON1 L55M polimorfizminde, L allelinin sıklığı hasta grubunda 0.577, kontrol grubunda 0.635, M alleli ise sırasıyla 0.423 ve 0.365 olarak bulunmuştur. PON1 Q192R polimorfizminde Q allelinin sıklığı hasta grubunda 0.710, kontrol grubunda 0.652, R alleli ise sırasıyla 0.290 ve 0.342 olarak bulunmuştur. Erken yaş KAH ile çalıştığımız polimorfizmler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Because of consisting the serious part of mortality and morbidity, coronary artery disease (CAD) is one of the most important disease in medicine and science worldwide. Determining the genetic factors that predispose to CAD in the early age of life, which has a multifactorial etiology, and is affected by the multiple combinations of gene-gene and gene-environment interactions will make the genetic background of the disease clear. We investigated the relationship between premature CAD (?45 years) and 4G/5G polymorphism in the -675 promoter region of the plasminogen activator inhibitor 1 (PAI1) gene, which is the main physiological inhibitor of the plasminogen activator in the fibrinolytic pathway, Leu55Met and Gln192Arg polymorphisms in the human paraoxonase 1 gene, which is bound to HDL and has an effect on anti-aterogenic property of HDL.We examined PAI1 and PON1 polymorphisms in 26 premature CAD patients with 26 age and gender matched healthy controls. After DNA isolation, we determined the genotypes of the individuals by PCR and RFLP methods.While there is no significant difference observed between patients and healty groups in the examined polymorphisms in patient and control group, PAI1 5G allele frequency was found 0.481 and 0.500, 4G allele frequency was found 0.519 and 0.500, respectively. In PON1 L55M polymorphism, the frequency of L allele was found 0.577 in patients, 0.635 in controls; M allele was found 0.423 and 0.365, respectively. In PON1 Q192R polymorphism, the frequency of Q allele was found 0.710 in patients, 0.652 in controls; R allele was found 0.290 and 0.342, respectively. In conclusion, no statistically significant relationship between the polymorphisms of PAI1 and PON1 and premature CAD was found in our study.