Atomik ve eşatomik modüller üzerine
On class of atomic and coatomic modules
  1. Tez No: 300125
  2. Yazar: NAZLI AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNGÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
E¸satomik Modüllerin yapısı ve bunların bazı modül sınıfları ile ili¸skileri çalı¸sıldı.Bu çalı¸sma be¸s bölümden olu¸smaktadır. Halkalar birimli, modüller birimsel sa?gmodülleri olarak alınmı¸stır. Birinci bölüm giri¸s bölümüdür, di?ger bölümler dekullanılacak kavramları ve önbilgileri içermektedir. ?Ikinci bölümde e¸satomikmodüllerin genel özellikleri verilmektedir. Rad(M), M'de artık(small) olacak¸sekilde M bir modül olsun. O halde M, a¸sa?gıdakilerden birini sa?glarsa e¸satomiktirdenir:1) M=Rad(M) yarıbasittir.2) M zayıf tümleyen modüldür.3) M do?grusal kompakttır.Üçüncü bölümde Dedekind bölgeleri üzerinde e¸satomik modüller ve özellikleriincelenmektedir. R bir Dedekind bölgesi olsun. O halde a¸sa?gıdaki ifadeler bir MRmodülü için denktir:1) M e¸satomiktir.2) M'nin her N altmodülü e¸satomiktir.3) M'nin her L altmodülü için M=L inmi¸stir.Dördüncü bölümde d-e¸satomik modüller ve özellikleri incelenmi¸stir. M =Mni=1Mid-e¸satomiktir ancak ve ancak her Mi (i = 1;2; :::;n) f-esatomiktir. Be¸sinci bölümdeise sonlu e¸satomik ( f -esatomik) modüllerin özellikleri ve di?ger modüller ile olanba?glantıları verilmi¸stir. Altıncı bölümde atomik modüllerin özellikleri ve e¸satomikmodüllerle iliskileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Fundemental properties of coatomic modules and its relations with some moduleclasses has been worked. This work consists of five chapters. All rings have anidentity and all modules are unitary right modules. The first chapter is a preparatorysection contains notions that will be needed. In the second chapter general propertiesof coatomic modules are given. Let Rad(M) is small module in M. Then M is acoatomic module if it satisfies one of the following condition:1) M=Rad(M) is semisimple.2) M is a weakly supplemented.3) M is linearly compakt.In the third chapter, coatomic modules in Dedekind domains and their properties arestudied. If R is a Dedekind domain, then the following statements are equivalent fora module MR:1) M is coatomic.2) Every submodule N of M is coatomic.3) For every submodule L of M, M=L is reduced.In the fourth chapter, d-coatomic modules and their properties are given. In addition,it is proved that M =Mni=1Mi is d-coatomic if only if each Mi (i = 1;2; :::;n) isd-coatomic. In the fifth chapter, properties of finitely coatomic modules and theirrelations with some other modules are given. In the sixth chapter, properties ofatomic modules and their relations with coatomic modules are given.