Atomik modüller
Atomic modules
- Tez No: 57620
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Halkalar birimli, modüller, birimsel sağ modülleri göstermektedir. Birinci bölüm giriş bölümüdür, diğer bölümlerde kullanılacak kavramları ve önbilgileri içerir. İkinci bölüm eş-atomik ve eş-sürekli modüllerin genel özelliklerini içermektedir. M, R halkası üzerinde bir sağ modül ve Rad(M), M 'nin radikali olsun. Bu bölümde: 1. M projektif bir modül ve M / Rad(M) yarı-basit olsun. O zaman aşağıdakiler denktir: i) Rad(M), M de H-tümleyene sahiptir, ii) Rad(M), M de ©-tümleyene sahiptir, iii) Rad(M), M 'nin artık altmodülüdür, iv) M eş-atomikdir. 2. R ayrık değerlenme bölgesi olsun. M eş-atomikdir ancak ve ancak M 'nin her N altmodülü için M / N inmiş modüldür. Üçüncü bölümde atomik modüller incelenmiş eş-tekdüze, eş-çokdüze modüllerin tanımı ve genel özellikleri verilmiştir. Bu bölümde: 1. Her atomik modül tekdüze ve yarı-injektiftir, 2. M hollow ve eş-çokdüze bir modül ise M eş-tekdüzedir, 3. M eş-tekdüze ve eş-rasyonel kapalı ise M yarı-projektiftir, 4. M projektif, r-atomik bir modül ise M eş-atomiktir. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü bölümlerde incelenmiş modüllerden Auslander-Reiten (AR) dizileri elde edilmiştir. Bu bölümde: 1. M bir modül ve her Y modülü için M © Y eş-sürekli ise M 'yi bulunduran bir AR-dizisi vardır. 2. R bir skew-polinomlar halkası ise R-modüllerinin bir AR-dizisi vardır. Sonuçları, diğerleri yanında elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work consists of four chapters. All rings have an identity and all modules are unitary right modules. First chapter is a preparatory section containing notions that will be needed. Second chapter contains the general properties of coatomic, cocontinuous modules and we obtained the results among others. 1. Let M be a projective module and M / Rad(M) semisimple. Then the following are equivalent: i) Rad(M) has an H-supplement in M. ii) Rad(M) has an ©-supplement in M. iii) Rad(M) is small in M. iv) M is coatomic. 2. Let R be a discrete valuation ring. Then M is coatomic if and only M / N is reduced module for all N < M. In the third chapter we have defined comonoform and coplyform modules. We studied general proporties of atomic modules and we proved: 1. Every atomic module is monoform and quasi-injective. 2. If M is hollow and copolyform module then M is a monoform module. 3. If M is monoform and corationally closed module then M is a quasi- projective module. 4. If M is projective, r-atomic module then M is coatomic module. In the fourth chapter, by using the modules studied in the second and third chapters we have obtained some Auslander-Reiten (AR) sequences and we proved the results among others: 1. Let M be a module with M © Y is cocontinuous for every module Y. Then there is an AR-sequence containing M as a middle term. 2. Let R be a skew polynomial ring over a field. Then R has a AR- sequence.