Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin sosyo-kültürel sorunları: Bir entegrasyon çalışması
Socio-cultural problems of Turkish immigrants in Germany: An integration study
- Tez No: 300139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Almanya'da yaşayan Türklerin belli başlı sorunlarını, göçün aileler üzerinde oluşturduğu sonuçları entegrasyon bağlamında dikkate alarak ortaya koymak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma grubunu Almanya'da yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 50 Türk göçmen oluşturmaktadır. Bu göçmenler gönüllülük ilkesine göre rastgele seçilmiştir. Araştırma materyalinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Türk göçmenlerin Almanya'daki yaşamlarında karşılaştıkları çeşitli durumlardaki düşünme biçimleri ile, yaşadıkları ülke ile ilgili kaygıları Ataca (1988) tarafından kullanılan ve geliştirilen 5'li likert tipi skalalar ile ölçülmüştür. Araştırma kapsamına alınan Türk göçmenlere ilişkin genel bilgiler bölümünde frekans dağılımları verilmiştir. Doğum yeri değişken olarak belirlenmiş olup Türk göçmenlerin Almanya'daki yaşamlarına ilişkin düşünme biçimleri ile yaşadıkları ülke ile ilgili kaygılarına ilişkin olarak farklılığın belirlenebilmesi için t-testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, was planned and conducted to investigate the major problems of Turkhish immigrantliving in Germany, the resault of integration in the context of migration on families. A total sample of 50 Turkısh immigrant living in Germany were the working group was formed by 50 Turkish immigrant living in Germany and were selected by random sampling method voluntary people. In gothering the research materials were used to questionnaire technique. The statements refer to the various ways in which they can handle different aspects of their life in Germany and their anxiety level with the living cantry were measured using a five-point likert scale developed by Ataca (1998). The frequency results were given related to the Turkish immigrants living in Germany general informations. The place of birth was chose as predictor variable and the t-test analysis was performed for determing the differences among Turkish immigrants acculturation attitudes and anxiety level. İt was found that ?Bayram? had a meaning among Turkish immigrants.