Ergimiş MCl3 (M=Al, La, Y) sistemlerinin yapısı ve Raman spektrası
Structure and Raman spectras of molten MCl3 (M=Al, La, Y) systems
  1. Tez No: 300168
  2. Yazar: BATU HUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
MX3 halojenürlerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi teknolojik açıdan çok önemlidir. Bu yapıların teorik olarak anlaşılması ancak doğru tanımlanan bir etkileşme potansiyeli ve nümerik çözüm metodu ile sağlanabilmektedir.Bu çalışmada ilgilenilen ergimiş MX3 (X = La, Al, Y) sistemlerinin yapısı Paul Madden`in moleküler dinamik simülasyonu metoduyla incelenmiştir. Kutuplanabilir iyon potansiyel modeli, ilgili sistemler için kullanılarak literatürde bulunan etkileşme parametreleri ile hesaplanan yapılar için elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bilgisayar simülasyonlarından elde edilen denge yapıları sonuçların literatürdeki deneysel sonuçlar ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is very important to be able to analyse the structre of MX3 halides for technological improvements. The structures can only be pictured theoritically with the right potential model and numerical methods.In this work, structures of molten MX3 (X = La, Al, Y) systems of interest are investigated by Paul Madden?s molecular dynamics program. Polirizable ion potential model was used for the systems mentioned above and results from the simulations were compared with the results obtained from the previous studies. These results showed good agreement with the experimental results.